Dewalt DCD796D2Art.nr: JT11800-2
Dewalt
Slagborrmaskin
med 2 st 2,0 Ah batterier och laddare
Beskrivning
Art.nr: JT11800-2
Slagborrmaskin på 18V med kolborstfri motor som klarar träborrning upp till 40mm. Vridmoment på 70Nm, varvtal upp till 2000 varv/min och slag upp till 34000 slag/min.
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
Skickas om 9-13 dagar
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: JT11800-2
Produktinformation
DEWALT DCD796 är en slagborrmaskin på 18V med kolborstfri motor som klarar träborrning upp till 40mm. Vridmoment på 70Nm, varvtal upp till 2000 varv/min och slag upp till 34000 slag/min.
Egenskaper
  • Kolborstfri motorteknologi för stor effektivitet
  • Kompakt design med låg vikt för användning i trånga utrymmen
  • Två-växlad växellåda i metall för längre gångtid och livslängd
  • Slagfunktion för större användningsområde
  • 15 positioners momentkontroll för optimal precision vid skruvdragning
  • Intelligent strömbrytare ger total kontroll
  • Förbättrad ergonomisk design och gummigrepp ger större komfort
  • Litiumjonbatteri för enkel montering och demontering
  • Bältesklämma i stål och stark magnetisk bitshållare
  • En del av den intelligenta XR Litiumjon-serien utformad för effektivitet och snabbhet
Medföljande tillbehör
  • 2 stycken 2,0 Ah XR Litiumjonbatterier
  • 1 styck XR Multiladdare
  • 1 styck Bältesklämma
  • 1 styck Magnetisk bitshållare
  • 1 styck TSTAK förvaringslåda
Tekniska data:
Max vridmoment
Hårt: 70 Nm
Mjukt: 27 Nm
Hastighet 0-550/2000 varv/min
Slaghastighet
0-9350/34000 slag/min
Chuck-kapacitet 1.5-13 mm
Max kapacitet
Trä: 40 mm
Metall: 13 mm
Murverk: 13 mm
Vikt
1,8 kg
Mått (LxBxH) 190 x 67 x 203 mm
  • 18 V slagborrmaskin med kolborstfri motor
  • 70 Nm vridmoment för krävande borrning
  • Två växlar upp till 2000 varv per minut
  • Slagfunktion upp till 34000 slag per minut
  • Borrar upp till 40 mm i trä
  • 15 momentlägen för bättre skruvkontroll
Serie Dewalt XR 18V
LED-belysning Ja
Drifttyp Batteridriven
Chuck 13 mm
Spänning 18 V
Vridmoment, max 70 Nm