Bahco BBAGM1224-2400Art.nr: 4008139
Bahco
Starthjälp
12-24 V
Beskrivning
Art.nr: 4008139
Bahco BBAGM1224-2400 är en kraftig 12/24 V AGM-booster med startström 2400/1200 CA. Med spänningsväljare för val av 12 eller 24 V och 50 mm² kopparkablar som säkerställer hög kraftöverföring.
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
Skickas om 8-9 dagar
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4008139
Produktinformation
Bahco BBAGM1224-2400 är en kraftig 12/24 V AGM-booster med startström 2400/1200 CA. Med spänningsväljare för val av 12 eller 24 V och 50 mm² kopparkablar som säkerställer hög kraftöverföring. Kraftiga klämmor med kopparbrygga med mycket god kraftöverföring. Praktisk spänningsmätare för enkel kontroll av batteriets skick.
  • Direkt ström: vid 12V: 2400 CA, vid 24V: 1200 CA
  • Kontakten för att välja antingen 12V eller 24V är gjord av de mest robusta industrikontakterna på marknaden och utrustad med ett mycket bekvämt handtag
  • 50 mm² koppararea i kablar säkerställer hög ledningsförmåga
  • Bekväm voltmeter för enkel kontroll av intern batteristatus
  • Omvänd polaritetsskydd
  • Lättare laddare finns som tillval [Ref. BBAGMCAB]
  • 12V utgång med 16A intern säkring för att styra små enheter
  • Kan användas som minnessparare tillsammans med Bahco BELMS12OBDL
  • CE-certifierad av Official Independent Technical Inspection Association
Leveransomfattning
  • 1 styck automatisk elektronisk laddare
Tekniska data
Batterikapacitet25 Ah
Kabel inre sektion50 mm²
Laddare3A
Klämlängd185 mm
Klämöppning37 mm
Cranking Amps2400 / 1200 A
Höjd355 mm
Längd300 mm
Bredd295 mm
Arbetstemperatur-20 / +50 °C
Förpackningsmått355 x 295 x 300 mm
Intern säkring 500A