Bosch Expert S 1141 HM Aerated ConcreteArt.nr: 3103301

Bosch
Tigersågblad
Beskrivning
Art.nr: 3103301
Tigersågblad för sågning i lättbetong. Blad i tjockt material som ger extra robusthet och stabilitet.
Prisjakt
PriceRunner
207 kr -10%
Inkl. moms
Finns i olika varianter
1 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Denna produkt ingår i:
Beskrivning
Art.nr: 3103301
Tigersågblad för sågning i lättbetong. Blad i tjockt material som ger extra robusthet och stabilitet.

Produktinformation

Tigersågblad för sågning i lättbetong. Blad i tjockt material som ger extra robusthet och stabilitet. Passar alla tigersågar med S-skaft.

Lättbetongblock är ett av de vanligaste materialen i modern husbyggnationer och konstruktioner. För hantverkare innebär förmågan att snabbt och exakt såga till de här stora blocken i rätt storlek en enorm effektivitetsökning – men lättbetong är väldigt slipande. EXPERT 'Aerated Concrete' löser problemet tack vare sin avancerade design av hårdmetalltänder.

Innan tigersågblad i hårdmetall uppfanns var det otänkbart att smidigt och enkelt kunna såga i porösa betongblock med en tigersåg. Ta steget in i den moderna eran med Bosch EXPERT ‘Aerated Concrete’ tigersågblad.
  • Lång livslängd för sågning i lättbetong
  • Extrem hållbarhet är inbyggd i Bosch Carbide Technology
  • Blad i tjockt material som ger extra robusthet och stabilitet
  • Passar alla tigersågar med S-skaft
  • Tänder med stora spånrum arbetar sig snabbt genom de tuffaste materialen
  • Brett blad för exakta, raka snitt
Tekniska data 
Tandavstånd8,5 mm
Tanddelning3 TPI
Total längd225 mm (9")
Bredd19 mm
Tjocklek1,25 mm
BladmaterialKarbid
Bladmaterial förkortningCT
StommaterialHCS
Max. skärförmåga175 mm

Serie Bosch EXPERT

Tjocklek 1.25 mm

Bladlängd 225 mm

EAN 4059952534985

Tillverkare 

Kontakta tillverkaren Kontakta oss för mer information

Rekommenderat