Bosch EXBA18V-80Art.nr: 4081037
Bosch
Batteri
18 V, 8,0 AH
Beskrivning
Art.nr: 4081037
Högeffektsbatteriet EXBA18V-80 ger upp till 120 % längre drifttid för exceptionellt kontinuerligt arbete även vid krävande användning (jämfört med Professional GBA 18V 4. 0Ah, data från interna labbtester; slipning på mjukt stål med GWS 18V-15 S + lamellrondell, 30 s-intervaller med 5 s-pauser).
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4081037
Produktinformation
Högeffektsbatteriet EXBA18V-80 ger upp till 120 % längre drifttid för exceptionellt kontinuerligt arbete även vid krävande användning (jämfört med Professional GBA 18V 4.0Ah, data från interna labbtester; slipning på mjukt stål med GWS 18V-15 S + lamellrondell, 30 s-intervaller med 5 s-pauser). Det använder avancerad tabless-cellteknik för en maximal effekt på upp till 2 400 W (data från interna labbtester; omedelbar maximal effekt, fulladdat, nytt batteri). Vanliga batterier levereras med celler som har flera flikar, men som bara använder två flikar som strömvägar. Det skapar en flaskhals som ökar batteriets motstånd. Tabless-celltekniken öppnar upp den här flaskhalsen. Istället för bara två strömvägar har det otaliga parallella strömvägar. Resultatet är lägre motstånd, mindre värme, extrem drifttid och maximal effekt. Tack vare dess förstärkta, robusta hölje, utmärkta värmehantering med COOLPACK 2.0 och tabless-cellteknik har EXBA18V-80 en lång livslängd och är därför perfekt för proffs som förlitar sig på hållbarhet och prestanda.
EXBA18V-80 har ett utökat laddningstemperaturområde från -10 °C till +55 °C batteritemperatur när det används med EXAL18V2-320 och EXAL18V-160. Den levereras med en indikator med fem lysdioder som visar laddningsnivå, återstående kapacitet och defektrisksdetektering. Kompatibel med Bosch Professional 18V System och med batterisamarbetet mellan flera märken, AMPShare.
  • 18 V batteri med 8,0 Ah kapacitet
  • Upp till 120 % längre drifttid
  • Maxeffekt upp till 2400 W
  • Tabless-cellteknik ger lägre motstånd och mindre värme
  • Fem lysdioder visar laddningsnivå
Tekniska data
Bredd80 mm
Höjd73 mm
Kapacitet/Kapacitans8.0 Ah
Längd121 mm
Drifttyp Batteridriven
Spänning 18.0 V