Armacell AF/Armaflex 06MM/EArt.nr: 3092385
Rörisolering
plattor i rullar, cellgummi
Beskrivning
Art.nr: 3092385Cellgummiisolering för rör, ventilationskanaler på kyl och klimatanläggningar, samt för installationer där energibesparing och förhindrande av kondens erfordras. Isoleringen är tillverkad av flexibelt isolermaterial med slutna celler.
7 710 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 11-13 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 3092385Cellgummiisolering för rör, ventilationskanaler på kyl och klimatanläggningar, samt för installationer där energibesparing och förhindrande av kondens erfordras. Isoleringen är tillverkad av flexibelt isolermaterial med slutna celler.
Produktinformation
Cellgummiisolering för rör, ventilationskanaler på kyl och klimatanläggningar, samt för installationer där energibesparing och förhindrande av kondens erfordras. Isoleringen är tillverkad av flexibelt isolermaterial med slutna celler.
- Högt ånggenomgångsmotstånd
- Hög värmeisoleringsförmåga
- Garanterad teknisk kvalitet genom externt övervakade värden
| Tekniska data | |
| Tjocklek | 6 mm |
|---|---|
| Bredd | 1 m |
| Längd | 15 m |
| Utförande | Olimmad |
| Ånggenomgångsmotstånd | µ >10000 |
| Värmeisoleringsförmåga | Lambda < 0,033 W/m·K |
| Temperaturområde | -50°C till +110°C (hellimmad endast +85°C) |
| Brandklass | B-s3,d0 (Ytskikt klass II) |
Material Cellgummi
EAN 3092385
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
