Armacell Armaflex Ultima UD-13-99/EAArt.nr: 3092536
Isolering
plattor i rulle, förlimmad
Beskrivning
Art.nr: 3092536Isolering av flexibelt cellgummi utifrån en patenterad syntetisk gummikomposition med förbättrade brandegenskaper som ger mycket låg rökutveckling. Isoleringen är lämlig för användning i VVS- och kylanläggningar och är tllverkad enligt EN 14304 i blå färg.
6 093 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 3-4 veckor
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 3092536Isolering av flexibelt cellgummi utifrån en patenterad syntetisk gummikomposition med förbättrade brandegenskaper som ger mycket låg rökutveckling. Isoleringen är lämlig för användning i VVS- och kylanläggningar och är tllverkad enligt EN 14304 i blå färg.
Produktinformation
Isolering på 8 m² av flexibelt cellgummi utifrån en patenterad syntetisk gummikomposition med förbättrade brandegenskaper som ger mycket låg rökutveckling. Isoleringen är lämlig för användning i VVS- och kylanläggningar och är tllverkad enligt EN 14304 i blå färg. Vid utomhusförläggning skall Ultima beklädas för att skyddas från UV-strålning, även inomhus vid behov.
- Högt ånggenomgångsmotstånd
- God värmeisoleringsförmåga lambda
- Garanterad teknisk kvalitet genom externt övervakade värden
| Tekniska data | |
| Isoleringstjocklek | 13 mm |
|---|---|
| Utförande | Förlimmad |
| Ånggenomgångsmotstånd | µ> 7000 |
| Värmeisoleringsförmåga, lambda | < 0,040 W/m•K |
| Brandklass | B-s2,d0 |
| Temperaturområde | –50°C till +110°C |
| Längd | 8 m |
| Bredd | 1 m |
| Area | 8 m² |
EAN 7612207395877
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
