Ryobi RTS1800EF-GArt.nr: 4033885
Ryobi
Bordsåg
1800 W
Beskrivning
Art.nr: 4033885
Ryobi RTS1800EF-G är en bordcirkelsåg utrustad med en kraftfull 1800 W-motor som ger tillräckligt med kraft för att klara av dina kapningsbehov. Bordsytan i helgjuten aluminium mäter 560 x 710 mm, vilket ger perfekt stöd, och med ett förlängningsbart bord kan du enkelt öka materialstödet upp till 480 mm för att hantera även större arbetsstycken med lätthet.
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
Skickas om 9-13 dagar
30 dagars öppet köp
Denna produkt ingår i:
Beskrivning
Art.nr: 4033885
Produktinformation
Ryobi RTS1800EF-G är en bordcirkelsåg utrustad med en kraftfull 1800 W-motor som ger tillräckligt med kraft för att klara av dina kapningsbehov. Bordsytan i helgjuten aluminium mäter 560 x 710 mm, vilket ger perfekt stöd, och med ett förlängningsbart bord kan du enkelt öka materialstödet upp till 480 mm för att hantera även större arbetsstycken med lätthet. Den ställbara klingan och geringskapaciteten på 0-47° möjliggör kapningar i olika vinklar och ger flexibilitet för olika projekt. Med mjukstart och överbelastningsskydd säkerställer den lång hållbarhet och användarvänlighet för alla dina träbearbetningsprojekt. RTS1800EF-G levereras med en rad praktiska tillbehör, inklusive en TCT-Hårdmetallklinga på 254/30mm med 48 tänder, geringsguide, anhåll, spånblåsutsugsadapter (30 mm) och påskjutare. Dess hopfällbara stativ med hjul gör den enkel att transportera och förvara när den inte används. Med låsbart främre och bakre anhåll för exakt kapning, dubbla handtag för enkel höjd- och vinkeljustering och inbyggd verktygslåda för extra förvaring av tillbehör.
  • Formgjutet aluminiumbord för perfekt stöd och exakta kapningar
  • Förlängningsbart bord ger ökat materialstöd upp till 480 mm
  • Kraftfull 1800 W-motor för lätt kapning
  • Hopfällbart stativ med hjul för lätt hantering och förvaring
  • Låsbart främre och bakre anhåll för exakt kapning
  • Dubbelt handtag för enkel höjd- och vinkeljustering
  • Överbelastningsskydd säkerställer lång hållbarhet och extra säkerhet
  • Mjukstart säkerställer lätt användning och lång hållbarhet
  • Geringsindikator möjliggör kapning i precisa vinklar mellan +60° och -60°
  • Inbyggd verktygslåda för extra förvaring av tillbehör
Leveransomfattning
  • 1 st TCT-Hårdmetallklinga, 48 tänder
  • 1 st Fällbart stativ med hjul
  • 1 st Geringsguide
  • 1 st Anhåll
  • 1 st Spånblåsutsugsadapter 30mm
  • 1 st Påskjutare
Tekniska data
Kraftkälla1800 W
Bordets dimensioner med förlängningar560 x 870 mm
Diameter klinga254 mm
Hålstorlek30 mm
Klinga48-tandad TCT klinga
Max. sågdjup 45°55 mm
Max. sågdjup 90°80 mm
Obelastad hastighet4,500 varv/min
SvärdtypTCT-Hårdmetallklinga, 48 tänder
Vikt26,8 kg
Felmarginal ljudeffektnivå3 dB(A)
Felmarginal ljudtryck3 dB[A]
Ljudeffektnivå Lwa108 dB(A)
Ljudtrycksnivå Lpa95,5 dB(A)
Vikt 26.8 kg
Drifttyp Nätdriven
Varvtal 4500 Rpm
Effekt 1800 W
Klingdiameter 254 mm