Garo RCBO-AFDD 2P C16AArt.nr: 4000177
Personskyddsbrytare
3 poler
Beskrivning
Art.nr: 4000177GARO AB personskyddsbrytare, AFDD, kombinerar en jordfelsbrytare typ A och en dvärgbrytare med ljusbågsdetektor för att skydda mot jordfel och överströmmar samt för att lösa ut vid upptäckt av ljusbåge. Enheten levereras med brandskyddsbrytare monterad och har manöverspänningstyp för hjälpkretsar i AC samt märkspänning 240 V för både huvudenhet och tillsatsapparat.
4 367 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 3-4 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4000177GARO AB personskyddsbrytare, AFDD, kombinerar en jordfelsbrytare typ A och en dvärgbrytare med ljusbågsdetektor för att skydda mot jordfel och överströmmar samt för att lösa ut vid upptäckt av ljusbåge. Enheten levereras med brandskyddsbrytare monterad och har manöverspänningstyp för hjälpkretsar i AC samt märkspänning 240 V för både huvudenhet och tillsatsapparat.
Produktinformation
GARO AB personskyddsbrytare, AFDD, kombinerar en jordfelsbrytare typ A och en dvärgbrytare med ljusbågsdetektor för att skydda mot jordfel och överströmmar samt för att lösa ut vid upptäckt av ljusbåge. Enheten levereras med brandskyddsbrytare monterad och har manöverspänningstyp för hjälpkretsar i AC samt märkspänning 240 V för både huvudenhet och tillsatsapparat. Utlösningskarakteristiken är C och märkström 16 A, med nominell felström 0,03 A; enheten tillhör strömbegränsningsklass 3 och har nominell kortslutningsbrytkapacitet 10 kA enligt både EN 61009 och IEC 60947-2. Kapslingsklassen är IP20, överspänningskategorin är 3 och föroreningsgraden 2, bredden motsvarar tre modulmellanrum och inbyggnadsdjupet är 69 mm. GARO AB:s personskyddsbrytare är testade och certifierade av ett oberoende europeiskt testinstitut.
| Tekniska data | |
| Typ | RCBO-AFDD 2P C16A |
|---|---|
| Antal poler | 2 |
| Bredd i antal modulmellanrum | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Föroreningsgrad | 2 |
| Inbyggnadsdjup | 69 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Läckströmstyp | A |
| Manöverspänningstyp för hjälpkretsar | AC |
| Märkspänning | 240 V |
| Märkspänning tillsatsapparat | 240 V |
| Märkström | 16 A |
| Nominell felström | 0.03 A |
| Strömbegränsningsklass | 3 |
| Tillsatsanordningar monterade vid leverans | Brandskyddsbrytare |
| Utlösningskarakteristik | C |
| Överspänningskategori | 3 |
| Antal poler | 2 |
Utlösningskarakteristik C
Antal poler 2 st
Nominell felström 30 mA
Strömstyrka 16 A
IP-klass IP20
EAN 7331185193502
E-nummer 2163313
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
