ROCKWOOL Vent 83867Art.nr: 3092914
Brandmatta
Beskrivning
Art.nr: 3092914Alu-brandmatta tillverkad av obrännbar, fukt- och vattenavvisande Rockwool-stenull. På ena sidan är det påsytt ett galvaniserat nät och mellan det och ullen är aluminiumfolie inlagt.
Produkten har utgått
Finns i olika varianter
Beskrivning
Art.nr: 3092914Alu-brandmatta tillverkad av obrännbar, fukt- och vattenavvisande Rockwool-stenull. På ena sidan är det påsytt ett galvaniserat nät och mellan det och ullen är aluminiumfolie inlagt.
Produktinformation
Alu-brandmatta tillverkad av obrännbar, fukt- och vattenavvisande Rockwool-stenull. På ena sidan är det påsytt ett galvaniserat nät och mellan det och ullen är aluminiumfolie inlagt. Produkten används vid brandisolering av ventilationskanaler samt vid värmeisolering av rörledningar, pannor, behållare och mer. För projekt projekterade innan 2020-01-01 är brandmattorna godkända för utvändig brandisolering av cirkulära kanaler i klass EI 15, EI 30, EI 60 och EI 120 enligt TG 0108/02. Det godkännandet löpte ut 2020-01-01 och gäller bara för projekt projekterade före 2020-01-01.
| Tekniska data | |
| Bredd | 600 mm |
|---|---|
| Längd | 4000 mm |
| Tjocklek | 55 mm |
| Brandklass | A1, enligt EN 13501-1 |
| Area/rulle | 2,4 m² |
| Maximal temperatur | 250 °C |
| Termisk konduktivitet (λ-värde) | 0,040 vid 50°C |
| Högsta användningstemperatur för ullsida | 1000°C (800°C vid vibrationer) |
| Högsta användningstemperatur för trådnät | 300°C |
| Högsta användningstemperatur för aluminiumfolie | 80°C |
| Fiberns smältpunkt | >1000°C |
| Maximal servicetemperatur | 250°C |
EAN 7050780554654
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
