Woods DS28F plusArt.nr: VS17626
Produktinformation
Woods DS28F-plus levereras med det unika SMF-filtret som renar luften från mögelsporer och andra skadliga partiklar, samtidigt som det förlänger livslängden på din avfuktare.
Vattentank och direkt avledning
Den stora behållaren på 10,4 liter gör att du inte behöver tömma den så ofta. Om behållaren blir full stänger maskinen av sig automatiskt. Som alla Woods avfuktare har DS28F-plus även en slanganslutning för direkt vattenavledning. DS28F-plus är utrustad med två fläkthastigheter som möjliggör extra effekt då tvätten skall torkas. Woods DS28F-plus är lämplig för att avfukta i källare, torkrum, sommarstugor, husvagnar, båtar mm.
6 års garanti
Alla DS-, ED- och TDR-modeller levereras med ett unikt antimögelfilter. Filtret fångar upp skadliga mögelsporer, damm och andra partiklar som kan frigöras till exempel då du torkar tvätt. Dessutom skyddar filtret avfuktaren från damm och det är därför som Woods nu kan lämna förlängd totalgaranti upp till 6 år på din avfuktare! Det enda du behöver göra är att registrera din avfuktare samt byta ut luftfiltret en gång per år. Vill du inte ta del av den förlängda garantin har du ändå 2 års garanti på din avfuktare.
ISO9001
Alla DS-, ED- och TDR-modeller tillverkas i Kanada enligt ISO9001, vilket garanterar högsta kvalitet och prestanda. Med Woods avfuktare kan du känna dig trygg att du har köpt en produkt som kommer att hålla och fungera felfritt under många år.
Egenskaper
- Avfuktar källaren, vinden, tvättstugan och garaget.
- Tar bort överflödig fukt och dålig lukt.
- Effektiv luftrening.
- Automatisk avfrostning och mögelskydd.
- Utrustad med steglös hygrostat.
| Tekniska data | |
| Max. arbetsområde | 190 m² |
| Rek. arbetsområde | 10-95 m² |
| Luftgenomströmning Steg 1 | 197 m³/timme |
| Luftgenomströmning Steg 2 | 336 m³/timme |
| Kapacitet vid 27°C & 60% RF | 13,2 liter/dag |
| Kapacitet vid 30ºC & 80% RF | 20.8 l/dag |
| Effekt vid 27ºC & 60% RF | 510 W/h |
| Arbetsintervall temperatur | +5 till +35ºC |
| Tankvolym | 10,4 liter |
| Fläkthastigheter | 2 |
| Ljudnivå | ca 38-58 dB |
| Kylmedia, freonfritt | R134A |
| Skyddsklass | IP21 (X1) |
| Mått (LxBxH) | 34x41x53 cm |
| Vikt | 26 kg |
Användningsområde Källare, Torkrum
EAN 650737781149
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

