El-Björn A 290ADSArt.nr: VS11020
Produktinformation
El-Björn A 290ADS är en sorptionsavfuktare på 1400W med ett torrluftflöde på 290m³/tim och våtluftflöde på 50m³/tim.
Avfuktningsaggregat av sorptionstyp för torkning av luft vid låga temperaturer och lågt vatteninnehåll. Mycket lämpligt för torkning på byggarbetsplats eller vid vattenskada. Fungerar utmärkt i miljöer såsom industriella processer, lager, muséer och torkning av temperaturkänsliga produkter.
El-Björn A 290ADS kan avfukta luft med upp till 100% relativ fuktighet (RH) vid temperaturer från -30ºC till +40ºC.
Komplett aggregat inkl. filter, klart att installera. Utgångar med standard spiroanslutningar. Förberett för fast montage med reglerutrustning.
Egenskaper
- Sorptionsavfuktare på 1400W med ett torrluftflöde på 290m³/tim och våtluftflöde på 50m³/tim.
- Svensktillverkad patenterad adsorptionsrotor
- Rotorn tål hög fuktighet och luftföroreningar samt är tvättbar
- Ingen höjning av omgivningstemperaturen vid drift
- Enkel att serva
- Hölje i epoxilackad aluzinkplåt
- Lätt att transportera
- Stapelbar
- Rotor med stor kapacitet
- Förhållande våtluft/torrluft 1-4
| Tekniska data: | |
| Effekt | 1400W |
| Märkström | 6,1 A |
| Spänning | 230 V |
| Torrluftflöde | 290 m³/h |
| Våtluftflöde | 50 m³/h |
| Torrluftsanslutning spiro | 100 mm |
| Våtluftsanslutning spiro | 65 mm |
| Kapacitet vid 20°C | 60%RH 19,21 l/dygn |
| Arbetsområde temp. | -30°C till +40°C |
| Kabellängd | 2 m |
| Ljudnivå | 61 dB(A) |
| Filtertyp | G3 |
| Kapslingsklass | IP21 |
| Vikt | 11 kg |
| Mått (HxBxD) | 295 x 335 x 395 mm |
Användningsområde Arbetsplats
EAN VS11020
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
