Grohe LINEARE SArt.nr: 4090879
Tvättställsblandare
Beskrivning
Art.nr: 4090879Lineare ettgrepps tvättställsblandare i XL-storlek är utvecklad för fristående tvättställ och kombinerar modern design med hög funktionalitet. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har en stilren, slät kropp som ger ett elegant intryck i badrummet.
3 377 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 2-4 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4090879Lineare ettgrepps tvättställsblandare i XL-storlek är utvecklad för fristående tvättställ och kombinerar modern design med hög funktionalitet. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har en stilren, slät kropp som ger ett elegant intryck i badrummet.
Produktinformation
Lineare ettgrepps tvättställsblandare i XL-storlek är utvecklad för fristående tvättställ och kombinerar modern design med hög funktionalitet. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har en stilren, slät kropp som ger ett elegant intryck i badrummet.
Den är utrustad med ett robust metallgrepp och en 28 mm keramisk insats som ger smidig och exakt reglering av både temperatur och flöde. För ökad säkerhet finns en inbyggd temperaturbegränsare som hjälper till att förhindra alltför höga temperaturer.
Ytan är behandlad med en slitstark kromfinish som behåller sin glans över tid och är enkel att rengöra. Strålsamlaren är utrustad med kalkavvisande funktion och bidrar till ett jämnt och behagligt vattenflöde med en vattenförbrukning på cirka 5,7 l/min.
Installationen förenklas med ett snabbmonteringssystem och flexibla anslutningsslangar som underlättar monteringen. Blandaren kräver ett minimalt arbetstryck på 1,0 bar och är ett praktiskt val för både nyinstallation och renovering där både design och prestanda är viktiga.
Den är utrustad med ett robust metallgrepp och en 28 mm keramisk insats som ger smidig och exakt reglering av både temperatur och flöde. För ökad säkerhet finns en inbyggd temperaturbegränsare som hjälper till att förhindra alltför höga temperaturer.
Ytan är behandlad med en slitstark kromfinish som behåller sin glans över tid och är enkel att rengöra. Strålsamlaren är utrustad med kalkavvisande funktion och bidrar till ett jämnt och behagligt vattenflöde med en vattenförbrukning på cirka 5,7 l/min.
Installationen förenklas med ett snabbmonteringssystem och flexibla anslutningsslangar som underlättar monteringen. Blandaren kräver ett minimalt arbetstryck på 1,0 bar och är ett praktiskt val för både nyinstallation och renovering där både design och prestanda är viktiga.
| Tekniska data | |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
|---|---|
| REACH Datum | 2025-06-25 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
| Accentfärg | Svart |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Basfärg | Svart |
| Bygghöjd undersida utlopp | 120 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Längd utsprång utloppspip | 128 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med bottenventil | Nej |
| Med bricka/rosett | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
Med bottenventil Nej
Material Mässing
Hög modell Nej
Anslutning Slätände
Med handdusch Nej
Ytskydd Belagd
Färg Svart
EAN 4067393081654
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
