Grohe LINEARE NEWArt.nr: 4090877
Tvättställsblandare
XL
Beskrivning
Art.nr: 4090877Lineare ettgrepps tvättställsblandare i XL-utförande är ett stilrent och funktionellt val för fristående tvättställ. Blandaren är anpassad för etthålsmontage och har en slät, minimalistisk kropp som passar i moderna badrumsmiljöer.
5 370 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 2-4 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4090877Lineare ettgrepps tvättställsblandare i XL-utförande är ett stilrent och funktionellt val för fristående tvättställ. Blandaren är anpassad för etthålsmontage och har en slät, minimalistisk kropp som passar i moderna badrumsmiljöer.
Produktinformation
Lineare ettgrepps tvättställsblandare i XL-utförande är ett stilrent och funktionellt val för fristående tvättställ. Blandaren är anpassad för etthålsmontage och har en slät, minimalistisk kropp som passar i moderna badrumsmiljöer.
Den är utrustad med ett slitstarkt metallgrepp och en 28 mm keramisk insats som ger mjuk och exakt reglering av både vattenflöde och temperatur. En integrerad temperaturbegränsare bidrar till ökad säkerhet vid användning.
Ytan har en hållbar kromfinish som är enkel att rengöra och behåller sin glans över tid. Strålsamlaren med kalkavvisande funktion säkerställer ett jämnt och behagligt vattenflöde på cirka 5,7 l/min.
Tack vare QuickFix Plus-systemet går installationen snabbt och smidigt, och de flexibla anslutningsslangarna förenklar monteringen ytterligare. Blandaren fungerar vid ett lägsta tryck på 1,0 bar och är ett pålitligt alternativ för både nyinstallation och renovering.
Den är utrustad med ett slitstarkt metallgrepp och en 28 mm keramisk insats som ger mjuk och exakt reglering av både vattenflöde och temperatur. En integrerad temperaturbegränsare bidrar till ökad säkerhet vid användning.
Ytan har en hållbar kromfinish som är enkel att rengöra och behåller sin glans över tid. Strålsamlaren med kalkavvisande funktion säkerställer ett jämnt och behagligt vattenflöde på cirka 5,7 l/min.
Tack vare QuickFix Plus-systemet går installationen snabbt och smidigt, och de flexibla anslutningsslangarna förenklar monteringen ytterligare. Blandaren fungerar vid ett lägsta tryck på 1,0 bar och är ett pålitligt alternativ för både nyinstallation och renovering.
| Tekniska data | |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
|---|---|
| REACH Datum | 2025-11-05 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Basfärg | Grå |
| Bygghöjd undersida utlopp | 254 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Längd utsprång utloppspip | 181 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med bricka/rosett | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
Med bottenventil Nej
Material Mässing
Hög modell Ja
Anslutning Slätände
Med handdusch Nej
Ytskydd Förkromad
Färg Grå
EAN 4005176586163
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
