Grohe LINEARE NEWArt.nr: 4090881
Tvättställsblandare
Beskrivning
Art.nr: 4090881Ge badrummet en stilren och modern uppgradering med Lineare tvättställsblandare i L-storlek. Denna ettgreppsblandare är designad för etthålsmontage och kombinerar minimalistisk estetik med hög prestanda, vilket gör den till ett elegant inslag i det moderna badrummet.
4 716 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 2-4 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4090881Ge badrummet en stilren och modern uppgradering med Lineare tvättställsblandare i L-storlek. Denna ettgreppsblandare är designad för etthålsmontage och kombinerar minimalistisk estetik med hög prestanda, vilket gör den till ett elegant inslag i det moderna badrummet.
Produktinformation
Ge badrummet en stilren och modern uppgradering med Lineare tvättställsblandare i L-storlek. Denna ettgreppsblandare är designad för etthålsmontage och kombinerar minimalistisk estetik med hög prestanda, vilket gör den till ett elegant inslag i det moderna badrummet.
Blandaren är utrustad med ett slitstarkt metallgrepp och en GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats som ger smidig och exakt kontroll över vattenflöde och temperatur. Den integrerade temperaturbegränsaren bidrar till ökad säkerhet och komfort i vardagen. Den blanka GROHE StarLight-kromytan är både tålig och lätt att rengöra, vilket säkerställer att blandaren behåller sitt glänsande utseende över tid.
Med GROHE EcoJoy SpeedClean strålsamlare begränsas vattenflödet till 5,7 liter per minut, vilket sparar vatten utan att påverka prestandan. Den svängbara pipen ger extra flexibilitet och är utrustad med både strålsamlare och vattenbegränsare för en effektiv användning. Installationen förenklas tack vare GROHE QuickFix Plus-systemet, och blandaren levereras med bottenventil (1 1/4") samt flexibla anslutningsslangar för en smidig montering.
Minsta rekommenderade tryck är 1,0 bar, vilket gör blandaren lämplig för de flesta hushåll.
Blandaren är utrustad med ett slitstarkt metallgrepp och en GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats som ger smidig och exakt kontroll över vattenflöde och temperatur. Den integrerade temperaturbegränsaren bidrar till ökad säkerhet och komfort i vardagen. Den blanka GROHE StarLight-kromytan är både tålig och lätt att rengöra, vilket säkerställer att blandaren behåller sitt glänsande utseende över tid.
Med GROHE EcoJoy SpeedClean strålsamlare begränsas vattenflödet till 5,7 liter per minut, vilket sparar vatten utan att påverka prestandan. Den svängbara pipen ger extra flexibilitet och är utrustad med både strålsamlare och vattenbegränsare för en effektiv användning. Installationen förenklas tack vare GROHE QuickFix Plus-systemet, och blandaren levereras med bottenventil (1 1/4") samt flexibla anslutningsslangar för en smidig montering.
Minsta rekommenderade tryck är 1,0 bar, vilket gör blandaren lämplig för de flesta hushåll.
| Tekniska data | |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
|---|---|
| REACH Datum | 2025-06-25 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Basfärg | Svart |
| Bygghöjd undersida utlopp | 231 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Längd utsprång utloppspip | 113 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Material handtag | Mässing |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med bottenventil | Nej |
| Med bricka/rosett | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
Med bottenventil Ja
Material Mässing
Hög modell Nej
Anslutning Slätände
Med handdusch Nej
Ytskydd Belagd
Färg Svart
EAN 4067393081746
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
