Grohe Dice MArt.nr: 4095906
Tvättställsblandare
Beskrivning
Art.nr: 4095906Dice tvättställsblandare ettgrepp DN 15 M-Size i krom har en stilren design som passar i moderna badrum. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har ett robust metallgrepp som ger smidig och exakt manövrering.
1 394 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 2-4 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4095906Dice tvättställsblandare ettgrepp DN 15 M-Size i krom har en stilren design som passar i moderna badrum. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har ett robust metallgrepp som ger smidig och exakt manövrering.
Produktinformation
Dice tvättställsblandare ettgrepp DN 15 M-Size i krom har en stilren design som passar i moderna badrum. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har ett robust metallgrepp som ger smidig och exakt manövrering. Den är utrustad med GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats för mjuk och precis vattenreglering samt en inställbar flödesbegränsare som ger kontroll över vattenförbrukningen. Den integrerade temperaturbegränsaren bidrar till ökad säkerhet i vardagen. Ytan är behandlad med GROHE Long-Life som gör att blandaren behåller sin glans över tid, och GROHE Water Saving vattenbesparande teknologi säkerställer effektiv användning med ett maximalt flöde på 5 l/min vid 3 bar. Installationen förenklas tack vare GROHE FastFixation installationssystem och GROHE QuickTool som ingår. Blandaren levereras med bottenventil 1 1/4" samt flexibla anslutningsslangar för enkel montering.
| Tekniska data | |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
|---|---|
| REACH Datum | 2025-11-05 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Basfärg | Krom |
| Bygghöjd undersida utlopp | 172 mm |
| Erforderligt fritt utrymme bakom blandaren | 116 mm |
| Form pip | Rak |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Längd utsprång utloppspip | 105 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med bottenventil | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
Med bottenventil Ja
Material Mässing
Hög modell Nej
Anslutning Gänga
Med handdusch Nej
Ytskydd Förkromad
Färg Krom
EAN 4067393009696
RSK-nummer 8276406
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
