Ryobi MAX POWER RY72ZTRX76-210Art.nr: 4034355
Ryobi
Åkgräsklippare
med batteri och laddare
Beskrivning
Art.nr: 4034355
Ryobi RY72ZTRX76-210 är en avancerad åkgräsklippare med en borstlös 72V motor och 76 cm klippbredd. Den drivs av 4 borstlösa motorer och har en konfigurerbar batterilayout upp till 2x 72V och 2x 36V.
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
Skickas om 9-13 dagar
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4034355
Produktinformation
Ryobi RY72ZTRX76-210 är en avancerad åkgräsklippare med en borstlös 72V motor och 76 cm klippbredd. Den drivs av 4 borstlösa motorer och har en konfigurerbar batterilayout upp till 2x 72V och 2x 36V. Klipparen är utformad för att passera genom en standard trädgårdsgrind. Med kapacitet att klippa gräsmattor upp till 6000 m2 erbjuder den justerbar klipphöjd mellan 25-100 mm för anpassad klippning. Dess komfortfunktioner inkluderar ett bekvämt handtag, armstöd, Boost-knapp för att rengöra rännan, LCD-skärm, flera hastighetslägen, bekvämt säte och laddningsport i gummi.
Denna åkgräsklippare är Ryobis första batteridrivna modell och kan klippa upp till 4 000 m² med hjälp av 4 borstlösa motorer och två 72V litiumjonbatterier på 10Ah. Den har en laddningstid på endast 1,5 timme, och utbytbara batterier eliminerar stilleståndstid. Med sitt intelligenta drivsystem erbjuder den enkel kontroll och ökad manövrerbarhet jämfört med traditionella ZTR-modeller. Dess 76 cm klippdäck möjliggör passage genom en vanlig trädgårdsgrind och enkel manövrering i trånga utrymmen.
  • Klipper upp till 4 000 m² med hjälp av 4 borstlösa motorer och 2 stycken 72V litiumjonbatterier på 10Ah.
  • Konfigurerbar batterilayout upp till 2x 72V och 2x 36V
  • Med 1.5 timme laddningstid
  • Klipper gräsmattor upp till 6000 m2 i storlek
  • Justerbart klippningshöjd mellan 25-100 mm
  • Klippdäck på 76 cm gör det möjligt att passera genom standard trädgårdsgrindar
  • Bekvämt handtag, armstöd och bekvämt säte
  • Boost-knapp för att rengöra rännan
  • LCD-skärm
  • Flera hastighetslägen
  • Laddningsport i gummi
Leveransomfattning
  • 2 st 72V batterier, 10Ah
  • 1 st laddare, 14Ah
Tekniska data
BioklippJa
Bio-klipp plugg medföljerJa
DrivmekanismÅkgräsklippare
Gräsmattans komplexitetKomplex
Klippbredd76 cm
Klipphöjd25-100 mm
Max hastighet12 km/h
Max. arbetsyta6000 m²
Passar trädgårdsareaMer än 2000 m²
Antal medföljande batterier2
Batterikapacitet10Ah
BatteritypLi-ion
Kraftkälla72V
Medföljer laddareJa
Typisk laddningstid90 min
Vikt, utan batteri170 kg
Vikt med batteri (EPTA)192 kg
Klippbredd 760 mm
Klipphöjd 25 mm, 100 mm
Drifttyp Batteridriven
Spänning 72 V
Klipparea 6000 mm²