Ryobi MAX POWER RY36LMMX51A-140Art.nr: 4033975
Ryobi
Gräsklippare
med batteri och laddare
Beskrivning
Art.nr: 4033975
Ryobi RY36LMMX51A-140 är en gräsklippare med borstlös multiklippfunktion på 36V för effektiv gräsklippning. Med en kraftfull prestanda på 2800 v/min och en imponerande klippbredd på 51 cm, ger gräsklipparen en snabb och noggrann klippning för medelstora till större gräsmattor mellan 600m² - 999m².
Inkl. moms
Fler än 10 st i lager | Skickas fredag, 15 maj
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4033975
Produktinformation
Utformad med en Lithium+ 4,0Ah MAX POWER 36V batteri, erbjuder den enbart Multiklipp/Mulching-funktion för finfördelning av gräset och naturlig återföring som gödning. Central justering av 5 klipphöjder (30-70 mm) ger dig kontroll över klippningen. Den borstlösa motorn garanterar lång hållbarhet och högre effektivitet. Praktiska funktioner som LED-belysning för användning vid olika ljusförhållanden och förvaring för extrabatteri på enheten gör RY36LMMX51A-140 användarvänlig och flexibel.
  • 51 cm klippbredd, perfekt för större trädgårdar
  • Brushless motor för prestanda som en bensindriven klippare
  • Borstlös motor ger dessutom längre hållbarhet och bättre effektivitet
  • Teleskophandtag för ökad användarvänlighet och ökad komfort
  • Central höjdjustering i 5 nivåer, 30-70 mm, som är lätt att ändra
  • Stora bakhjul för smidig manövrering
  • Multiklipp/Mulching-funktion finfördelar gräset och återför som naturlig gödning till gräsmattan
  • Förvaring för extrabatteri på enheten
  • LED-belysning
Leveransomfattning
  • 1 st Batteri, 36V, 4.0Ah
  • 1 st Laddare
Tekniska data
Kraftkälla36V
Batterikapacitet4 Ah
Klippbredd51 cm
Framhjul, Ø18 cm
Bakhjul, Ø28 cm
BioklippJa
Bio-klipp plugg medföljerNej
DrivmekanismTryck
Gräsmattans komplexitetEnkel/Komplex
Lämplig för trädgårdsstorlek600m² - 999m²
Typisk laddningstid140 min
Ljudeffektnivå (Lwa)(dB(A))90,8
Vibrationsnivå, höger handtag2,4 m/s²
Vibrationsnivå, vänster handtag2 m/s²
Vikt, utan batteri24,7 kg
Vikt, med batteri (EPTA)26,1 kg
Klippbredd 510 mm
Klipphöjd 30 mm, 70 mm
Drifttyp Batteridriven
Spänning 36 V
Klipparea 999 mm²
Batteri ingår Ja
Gräsuppsamlare Nej
EAN 4892210185648
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Ryobi – registrera ditt verktyg för extra garanti
4 omdömen
Alexander Runehagen,
Batteriet som medföljer räcker till ca 1/4 av vår gräsmatta som är på 1500 m2 på näst högsta klipphöjden. Extrabatteri rekommenderas. Död-mans-grepp på handtaget känns lite plastiga och jag hoppas att de kommer att hålla bra. Har köpt till ett extrabatteri på 8A för att det ska räcka till hela gräsmattan, och det gör det då.