Gratis frakt över 999 kr*

Blåkläder 199816449900C48Art.nr: 3076011

Blåkläder
Arbetsbyxa
4-vägsstretch, X19, svart
Beskrivning
Art.nr: 3076011
En smidig och bekväm hantverksbyxa, extremt mjuk och rörlig med avsmalnande ben. Byxan är konstruerad för att klara krävande arbetsuppgifter utan att kompromissa med komfort och passform.
Prisjakt
PriceRunner
1 941 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 3076011
En smidig och bekväm hantverksbyxa, extremt mjuk och rörlig med avsmalnande ben. Byxan är konstruerad för att klara krävande arbetsuppgifter utan att kompromissa med komfort och passform.

Produktinformation

Stretchbyxa med 4-vägs stretch. Benavslut med förstärkning på insidan. Gylf med plastblixtlås. Breda hällor bak och i sidorna. Två hällor i sidorna med knapp för hammarhållare. Avtagbar ID-kortsficka. Metallknappar. Knivhållare med knapp. D-ring i linningen. Innerbenssöm med 3-nålsstickning. FICKOR: Bakfickor med bälg. Benficka med bälg och lock med karborreknäppning samt en invändig telefonficka i mesh. Benficka med blixtlås. Insticksfickor. Knäskyddsfickor. Spikfickor - extra breda, försedda med verktygshankar, verktygsfack och extra fickor med dragkedja. Förstärkt tumstocksficka med knivhållare och pennficka. CORDURA®-stretch-förstärkta knäfickor. Förstärkta spikfickor, tumstocksficka, bakfickor och baksidan av benavslut. 4-vägsstretch. Passar till knäskyddsfickor anpassade till knäskydd 4027. Reflexdetalj på ben. Material: 82% polyamide, 18% elastane, dobby water repellent 4-way stretch, 330 g/m2. Tvättråd: 40 °C. Ej blekning. Ej kemtvätt. Ej strykning. Ej tumling.

Storlek C48

Med knäskyddsfickor Ja

Modell Unisex

Färg Svart

EAN 7330509657744

Tillverkare 

Tillverkares postadress 

Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

1,0/ 5
1 omdömen
Fredrik Notstrand, 4 juni
1,0
Väldigt sköna stretchiga byxor, lätt att klättra o röra sig i i allmänhet. Första sömmen gick upp efter en dag, sedan andra sömmen dagen efter. Tydligt slitage på låret under verktygsficka. De ser ut som arbetsbyxor, men verkar inte tåla arbete eller att bära verktyg. Men som sagt, sköna är dom.

Rekommenderat