Bosch EXBA18V-80Art.nr: 4081039
Bosch
Batteripaket
Beskrivning
Art.nr: 4081039
Högeffektsbatteriet EXBA18V-80 ger upp till 120 % längre drifttid för exceptionellt kontinuerligt arbete även vid krävande användning (jämfört med Professional GBA 18V 4. 0Ah, data från interna labbtester; slipning på mjukt stål med GWS 18V-15 S + lamellrondell, 30 s-intervaller med 5 s-pauser).
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
Skickas om 8-12 dagar
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4081039
Produktinformation
Högeffektsbatteriet EXBA18V-80 ger upp till 120 % längre drifttid för exceptionellt kontinuerligt arbete även vid krävande användning (jämfört med Professional GBA 18V 4.0Ah, data från interna labbtester; slipning på mjukt stål med GWS 18V-15 S + lamellrondell, 30 s-intervaller med 5 s-pauser). Det använder avancerad tabless-cellteknik för en maximal effekt på upp till 2 400 W (data från interna labbtester; omedelbar maximal effekt, fulladdat, nytt batteri). Tack vare dess förstärkta, robusta hölje, utmärkta värmehantering med COOLPACK 2.0 och tabless-cellteknik har EXBA18V-80 en lång livslängd och är därför perfekt för proffs som förlitar sig på hållbarhet och prestanda. Med den ultrasnabba laddaren EXPERT EXAL18V-160 tar det bara 39 minuter att ladda ett EXBA18V-80-batteri helt, tack vare en laddningsström på 16 A. Intelligent Active Air Cooling 2.0 kyler batterierna effektivt, och FlexTemp Charging utökar batteriladdningstemperaturområdet för EXPERT-batterier från -10 °C till +55 °C. Båda funktionerna minskar driftstoppen genom att möjliggöra snabb laddningsstart av varma batterier, även efter krävande användning. Med FlexTemp Charging kan du dessutom ladda kalla batterier.
EXBA18V-80 levereras med en indikator med fem lysdioder som visar laddningsnivå, återstående kapacitet och defektdetektering. Den ultrasnabba parallelladdaren har också fem lysdioder för exakt laddningsindikering. Den här ultrasnabba laddaren har tre laddningslägen: Standard, Power Boost och Long Life. Du kan aktivera lägena via laddningslägesknappen utifrån dina behov. Power Boost-läget är valet för full laddning på kortast möjliga tid. Välj Long Life-läget för en skonsammare fulladdning – det förlänger batteriets livslängd. Båda är kompatibla med Bosch Professional 18V System och med batterisamarbetet mellan flera märken, AMPShare.
EXBA18V-80 kan laddas helt på bara 39 minuter med EXAL18V-160 och väger bara 1,04 kg.
  • 8,0 Ah för lång drifttid
  • Upp till 120 % längre drifttid
  • Maxeffekt upp till 2400 W
  • Tabless-cellteknik för hög effekt
  • Fem LED visar laddningsnivå och kapacitet
Tekniska data
BatteripackJa
Kapacitet/Kapacitans8.0 Ah
Drifttyp Batteridriven
Spänning 18.0 V