Bosch EXBA18V-55Art.nr: 4081038
Bosch
Batteripaket
Beskrivning
Art.nr: 4081038
Högeffektsbatteriet EXBA18V-55 ger upp till 2 000 W maximal effekt för krävande användningsområden kombinerat med en förbättrad drifttid (baserat på interna labbtester; omedelbar maximal effekt med ett fulladdat, nytt batteri). Dess högeffektsceller är konstruerade för exceptionella prestanda och ger både överlägsen effekt och enastående energidensitet.
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
7 st i buffertlager | Skickas om 5-7 dagar
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4081038
Produktinformation
Högeffektsbatteriet EXBA18V-55 ger upp till 2 000 W maximal effekt för krävande användningsområden kombinerat med en förbättrad drifttid (baserat på interna labbtester; omedelbar maximal effekt med ett fulladdat, nytt batteri). Dess högeffektsceller är konstruerade för exceptionella prestanda och ger både överlägsen effekt och enastående energidensitet. Tack vare dess förstärkta, robusta hölje och utmärkta värmehantering från COOLPACK 2.0 har EXBA18V-55 en lång livslängd och är därför perfekt för proffs som förlitar sig på hållbarhet och prestanda. GAL 12V/18V-80 Professional är en snabb laddare för alla Bosch Professional-batterier med 12 V och 18 V . Tack vare en laddningsström på 8 A kan du ladda ett EXBA18V-55-batteri helt på 47 minuter. Denna laddare minskar stilleståndstiden med sin intelligenta Active Air Cooling 3.0 som kyler ner batteriet före, under och efter laddning. Den här kompakta laddaren är praktisk att använda med sin lösning med olika fack.
EXBA18V-55 levereras med en indikator med fem lysdioder som visar laddningsnivå, återstående kapacitet och defektdetektering. Laddarna EXBA18V-55 och GAL 12V/18V-80 är båda kompatibla med Bosch Professional 18V System och med batterisamarbetet mellan flera märken, AMPShare. Dessutom är laddaren GAL 12V/18V-80 också kompatibel med Bosch Professional 12V System.
Batteriet EXBA18V-55 väger 1,02 kg och laddaren GAL 12V/18V-80 Professional är enkel att montera på väggen
  • Upp till 2000 W maximal effekt
  • Förbättrad drifttid för krävande användning
  • Förstärkt hölje för lång livslängd
  • 5 lysdioder visar laddningsnivå och batteristatus
  • Snabbladdare med 8 A laddström
Drifttyp Batteridriven
Spänning 18.0 V