Bahco TAWM38135Art.nr: 2711283
Bahco
Momentnyckel
med minne/USB
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 7-8 dagar
Produktinformation
Egenskaper
  • Momentenheter i Nm, kg.cm, dNm, ft.lb, lb.in och vinkelenheter i grader
  • Momentområdet omfattar från 7 till 800 Nm och från 5,1 till 590 ft.lb
  • De kan användas med- och moturs vid temperaturer mellan 5 ºC och 42 ºC
  • Minneskapacitet på 1 500 avläsningar och upp till 50 förinställningar
  • Plug & play USB-dataöverföring till Excel-format
  • Lägen för moment, vinkel, moment och vinkel, moment sedan vinkel, förinställning och jobbserie
  • Räkneverk
  • Data och inställt värde behålls under batteribyte
  • Programmerbar tid för automatisk avstängning
  • Programmerbart meddelande om omkalibrering
  • Uppgifter om mer avancerade konfigurationer och inställningar finns i bruksanvisningen
  • Noggrannhet ±2 % medurs och 3 % moturs mellan 20 % och 100 % av max. moment
  • Ljus- (dubbla lysdioder + bakgrundsbelyst LCD-display), ljud- och vibrationssignal
  • Fasta spärrhuvuden med 40 tänder och 3/8" fyrkantstapp
  • Hölje och fäste helt i metall för bättre styrka och hållbarhet
  • 2014/30/EG, ISO 6789
  • Tillverkade i USA
Medföljande tillbehör
  • 1 styck Robust formsprutad väska
  • 1 styck Metallhandtag med ändlock med omvänd gänga som innehåller alkaliska AA-batterier
Tekniska data:
Vridmoment 7-135 Nm
Fäste 3/8"
lb·in 62-1194
lb·ft 5,2-99,5
A (se bild) 475 mm
B 460 mm
C 380 mm
D 28 mm
E 28 mm
F 15 mm
Vikt 1,28 kg
  • Elektronisk momentnyckel 7 till 135 Nm
  • Minneskapacitet för 1500 avläsningar
  • Upp till 50 förinställningar för återkommande jobb
  • USB-överföring till Excel i plug and play
  • Noggrannhet ±2 % medurs och ±3 % moturs
  • Ljus ljud och vibration vid uppnått moment
Fästtyp 3/8"
Vridmoment, max 135 Nm
Vridmoment, min. 7 Nm