LEDVANCE PAR16 100 DIMArt.nr: 4073744
LED-reflektorlampa
GU10
Beskrivning
Art.nr: 4073744LEDVANCE PERFORMANCE PAR16 LED-reflektorlampa tillverkad helt i glas med GU10 sockel. Högkvalitativt ljus med bra färgåtergivning.
134 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 7-11 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4073744LEDVANCE PERFORMANCE PAR16 LED-reflektorlampa tillverkad helt i glas med GU10 sockel. Högkvalitativt ljus med bra färgåtergivning.
Produktinformation
LEDVANCE PERFORMANCE PAR16 LED-reflektorlampa tillverkad helt i glas med GU10 sockel. Högkvalitativt ljus med bra färgåtergivning. Design, mått och ljusflöde jämförbart med en halogenspotlight. Passar perfekt som accentbelysning i hotell- och restaurangmiljöer, bostadsinteriörer och butiker. För utomhusbruk endast i lämpliga utomhusarmaturer.
- Snabbt, enkelt byte utan omkopplingar
- Design, mått, ljusflöde jämförbart med en glödlampa eller halogenlampa
- Låga underhållskostnader tack vare den långa livslängden
- Ingen UV‑ och nära IR‑strålning i ljusstrålen
- Steglös ljusreglering
- Väldigt hög dimmerkompatibilitet
- 100 % ljus omedelbart, ingen uppvärmningstid
- Lägre energiförbrukning än glöd- eller halogenlampor
| Tekniska data | |
| Diameter | 50 mm |
|---|---|
| Dimning bakkant (phase cut-off) | Ja |
| Dimning framkant (phase cut-on) | Ja |
| Dimningsbar | Ja |
| Effekt ljuskälla | 8 W |
| Effektfaktor | 0.7 |
| Energieffektivitetsklass (EU 2019/2015) | E |
| Fotobiologisk säkerhet (EN 62471) | RG1 |
| Färg | Vit |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM5 |
| Färgtemperatur | 2700 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 80-89 |
| Genomsnittlig nominell livslängd | 25000 h |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Lampbeteckning | PAR16 |
| Lampeffektivitet | 93 lm/W |
| Lampform | Reflektor |
| Ljusflöde | 750 lm |
| Ljusfärg (EN 12464-1) | Varmvit 3300 K |
| Ljusintensitet | 960 cd |
| Längd | 52 mm |
| Material ljuskälla | Glas |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Min. antal tändningscykler | 100000 |
| Märkspänning | 220-240 V |
| Märkström | 46 mA |
| Nominellt ljusflöde (IEC 62612) | 750 lm |
| Sockel | GU10 |
| Spänningstyp | AC |
| Strålningsvinkel | 36 ° |
| Typ av glas/kupa | Klar |
| Viktad energiförbrukning under 1000 timmar | 8 kWh |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
| REACH Datum | 2025-01-01 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
Energimärkning Ljuskälla - E
Ljusflöde 750 lm
Färgtemperatur 2700 K
Brinntid 25000 h
Dimbar Ja
Sockel GU10
Effekt lampa 8 W
EAN 4099854456459
E-nummer 8289657
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.
Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetFaktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.


