Gas till svets
Nedan presenteras vårt sortiment av gas till svets.
Sievert
Powergas
220483

Engångsbehållare med powergas, en gasmix bestående av propan och butan. Behållaren har självstängande ventiler. Temperatur upp till 1925°C.
engångs
fr. 98 kr
Ej beställningsbar för tillfället
Sievert
Butangas
220183

Butangasrefill för påfyllning av exempelvis Sieverts Butajet-gasbrännare, cigerrettändare, braständare, lödpennor etc. Temperatur upp till 1925°C.
refill, 256 g
85 kr
Ej beställningsbar för tillfället
Sievert
Gas
Premium Propan Mix 2208

Engångsbehållare med propangas för de flesta lödningsapplikationer. Heldragen aluminiumbehållare för lägsta vikt med självstängande ventil. Lågtemperatur på upp till 1925°C.
engångs, 380 g
299 kr
Ej beställningsbar för tillfället
Sievert
Ultragas
220583

Engångsbehållare med ultragas, en högeffektiv gas med inbyggd antiflammfunktion. Gasbehållaren är utrustad med självstängande ventil. Gasblandningen innehåller propan, butan och propen.
engångs, 210 g
167 kr
Ej beställningsbar för tillfället
Sievert
Gasflaska
MAPP-gas

Gasflaska med propylengas för lödning och värmeapplikationer. Kommer med en EU (7/16")-koppling anpassad för handhållna blåslampor, exempelvis Sievert Powerjet. Utvecklad för att tåla vinterklimat, och ge maximal värme även vid mycket kalla temperaturer.
EU (7/16")
460 kr
Ej beställningsbar för tillfället
Sievert
Butangas
221093

Punkterbar behållare med butangas. Gasen har en flampunkt på 1925°C.
engångs, 190 g
59 kr
Ej beställningsbar för tillfället
- 1