Kontakta ossChattVanliga frågorGratis frakt över 999 kr*

Pipelife 070063Art.nr: 2810033

Pipelife
Avloppsrör
med 1 muff
Beskrivning
Art.nr: 2810033
Avloppsrör på 1 m av materialet polypropylen (PP) med 1 muff för inomhusavlopp, anpassat till det tuffa nordiska klimatet. Röret har en grå färg i samtliga dimensioner och levereras med tätningsringar. Med en väggtjocklek på 3,4 mm och en utvändig rördiameter på 110 mm.
Prisjakt
PriceRunner
420 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
110 x 1000 mm
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 2810033
Avloppsrör på 1 m av materialet polypropylen (PP) med 1 muff för inomhusavlopp, anpassat till det tuffa nordiska klimatet. Röret har en grå färg i samtliga dimensioner och levereras med tätningsringar. Med en väggtjocklek på 3,4 mm och en utvändig rördiameter på 110 mm.

Produktinformation

Egenskaper

Pipelife 070063 är ett avloppsrör på 1 m av materialet polypropylen (PP) med 1 muff för inomhusavlopp, anpassat till det tuffa nordiska klimatet. Kombinationssystem för gummiringstätning. Röret har en grå färg i samtliga dimensioner och levereras med tätningsringar. Mediumtemperaten är 0-80 °C och röret har en trycklös tryckklass. Med en väggtjocklek på 3,4 mm och en utvändig rördiameter på 110 mm. Avloppsrör i PP-plast lämpar sig bäst för inomhusinstallationer i småhus eller för ingjutning i betongbalkar.


Egenskaper
  • Material: Polypropylen (PP)
  • För inomhusavlopp
  • Anpassat till det nordiska klimatet
  • Grå färg i samtliga dimensioner


Medföljande tillbehör
  • Tätningsringar

Tekniska data:  
Längd 1000 mm
Nominell innerdiameter DN 100
Väggtjocklek 3,4 mm
Utvändig rördiameter 110 mm
Dimension 110 mm
Anslutning 1 Muff (inskjutningsmuff)
Anslutning 2 Rörande
Antal tätningsringar (skjutmuff) 1
Medium temperatur 0-80 °C
Rörfärg Grå
Tryckklass Trycklös
Utförande Grå

Specifikationer

Material PP

Färg Grå

EAN 9010459170774

RSK-nummer 2832009

Tillverkare 

Tillverkares postadress 

Kontakta tillverkaren 

Recensioner

5,0/ 5
1 omdömen
Jörgen Jörgensen, 3 juli
5,0
Har haft det för kort tid för att kunna bedöma kvaliteten.
Verifierat - insamlat av Proffsmagasinet.se
Produktomdömen får etiketten "Verifierat" när ett företag bjuder in kunder till att lämna ett omdöme via en av våra inbjudningsmetoder som stöds. Läs mer
Verifierat - insamlat av Proffsmagasinet.se

Rekommenderat