Pipelife 070147Art.nr: 2810038
Avloppsrör
utan muff
Beskrivning
Art.nr: 2810038Avloppsrör på 3 m utan muff. Tillverkad i materialet polypropylenplast. Med rörande anslutningar, trycklös tryckklass, en väggtjocklek på 2,6 mm och 75 mm:s utvändig rördiameter. Levereras med tätningsringar.
323 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 2810038Avloppsrör på 3 m utan muff. Tillverkad i materialet polypropylenplast. Med rörande anslutningar, trycklös tryckklass, en väggtjocklek på 2,6 mm och 75 mm:s utvändig rördiameter. Levereras med tätningsringar.
Produktinformation
Pipelife 070147 är ett avloppsrör på 3 m utan muff. Tillverkad i materialet polypropylenplast. Röret har en grå färg i samtliga dimensioner och är anpassat till det nordiska klimatet. Med rörande anslutningar, trycklös tryckklass, en väggtjocklek på 2,6 mm och 75 mm:s utvändig rördiameter. Levereras med tätningsringar. Grå inomhus-PP lämpar sig bäst vid installationer i småhus eller för ingjutning i betongbjälklag.
Egenskaper
Medföljande tillbehör
Egenskaper
- Material: Polypropylen (PP)
- Anpassat till det nordiska klimatet
- Grå färg i samtliga dimensioner
- Kombinationssystem för gummiringstätning
Medföljande tillbehör
- Tätningsringar
| Tekniska data: | |
| Längd | 3000 mm |
| Nominell innerdiameter | DN 75 |
| Väggtjocklek | 2,6 mm |
| Utvändig rördiameter | 75 mm |
| Dimension | 75 mm |
| Anslutning 1 | Rörande |
| Anslutning 2 | Rörande |
| Antal tätningsringar, skjutmuff | 0 |
| Medium temperatur: | 0-80 °C |
| Rörfärg | Grå |
| Tryckklass | Trycklös |
| Utförande | Grå |
Material PP
Färg Grå
EAN 7033730701476
RSK-nummer 2832017
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
