Grohe STARTArt.nr: 4095901
Tvättställsblandare
mattsvart
Beskrivning
Art.nr: 4095901Start tvättställsblandare ettgrepp i krom är en funktionell och komplett lösning för badrum, anpassad för etthålsmontage i storlek S. Den kombinerar en stilren design med praktiska funktioner och levereras som ett komplett set med duschfunktion.
2 034 kr
Inkl. moms
Skickas om 2-4 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4095901Start tvättställsblandare ettgrepp i krom är en funktionell och komplett lösning för badrum, anpassad för etthålsmontage i storlek S. Den kombinerar en stilren design med praktiska funktioner och levereras som ett komplett set med duschfunktion.
Produktinformation
Start tvättställsblandare ettgrepp i krom är en funktionell och komplett lösning för badrum, anpassad för etthålsmontage i storlek S. Den kombinerar en stilren design med praktiska funktioner och levereras som ett komplett set med duschfunktion.
Blandaren från GROHE är utrustad med en GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats som ger mjuk och exakt reglering av både vattenflöde och temperatur. Den har en inställbar flödesbegränsare samt temperaturbegränsare för ökad kontroll och säkerhet. Med GROHE Water Saving strålsamlare begränsas flödet till 5,7 l/min, vilket bidrar till en mer vatteneffektiv användning.
Den slitstarka GROHE Long-Life-ytan ger en hållbar kromfinish som är lätt att rengöra och behåller sin glans över tid. Blandaren har en slät kropp och levereras med flexibla anslutningsslangar för smidig installation. Setet inkluderar även handdusch, duschslang och väggmonterad duschhållare, samt en integrerad omkastare som gör det enkelt att växla mellan pip och dusch. Installationen förenklas med medföljande GROHE QuickTool.
Blandaren från GROHE är utrustad med en GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats som ger mjuk och exakt reglering av både vattenflöde och temperatur. Den har en inställbar flödesbegränsare samt temperaturbegränsare för ökad kontroll och säkerhet. Med GROHE Water Saving strålsamlare begränsas flödet till 5,7 l/min, vilket bidrar till en mer vatteneffektiv användning.
Den slitstarka GROHE Long-Life-ytan ger en hållbar kromfinish som är lätt att rengöra och behåller sin glans över tid. Blandaren har en slät kropp och levereras med flexibla anslutningsslangar för smidig installation. Setet inkluderar även handdusch, duschslang och väggmonterad duschhållare, samt en integrerad omkastare som gör det enkelt att växla mellan pip och dusch. Installationen förenklas med medföljande GROHE QuickTool.
| Tekniska data | |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
|---|---|
| REACH Datum | 2025-11-05 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Basfärg | Svart |
| Bygghöjd undersida utlopp | 95 mm |
| Form pip | Rak |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Längd utsprång utloppspip | 165 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med bottenventil | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
Med bottenventil Nej
Material Mässing
Hög modell Nej
Anslutning Slätände
Med handdusch Ja
Ytskydd Förkromad
Färg Svart
EAN 4067393026556
RSK-nummer 8275964
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
