Grohe Start MArt.nr: 4095944
Tvättställsblandare
mattsvart
Beskrivning
Art.nr: 4095944Start Loop tvättställsblandare ettgrepp i matte black är en stilren och modern lösning för badrummet, anpassad för etthålsmontage i storlek M. Den mattsvarta finishen ger ett elegant uttryck som passar väl i moderna miljöer, medan metallgreppet ger en stabil och bekväm användning.
1 462 kr
Inkl. moms
Skickas om 2-4 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4095944Start Loop tvättställsblandare ettgrepp i matte black är en stilren och modern lösning för badrummet, anpassad för etthålsmontage i storlek M. Den mattsvarta finishen ger ett elegant uttryck som passar väl i moderna miljöer, medan metallgreppet ger en stabil och bekväm användning.
Produktinformation
Start Loop tvättställsblandare ettgrepp i matte black är en stilren och modern lösning för badrummet, anpassad för etthålsmontage i storlek M. Den mattsvarta finishen ger ett elegant uttryck som passar väl i moderna miljöer, medan metallgreppet ger en stabil och bekväm användning.
Blandaren från GROHE är utrustad med en GROHE Long-Life 28 mm keramikinsats som ger en mjuk och precis reglering av vatten och temperatur. Den har en temperaturbegränsare för ökad säkerhet samt inre vattenvägar som säkerställer bly- och nickelfritt vatten för bättre hygien. Med GROHE Water Saving-teknologi uppnås ett maximalt flöde på 5 l/min vid 3 bar, vilket bidrar till en mer vatteneffektiv användning.
Den slitstarka matta ytan är lätt att underhålla och behåller sitt moderna utseende över tid. Installationen förenklas med flexibla anslutningsslangar och GROHE QuickTool, och blandaren levereras även med en bottenventil i plast i storlek 1 1/4" för en komplett installation.
Blandaren från GROHE är utrustad med en GROHE Long-Life 28 mm keramikinsats som ger en mjuk och precis reglering av vatten och temperatur. Den har en temperaturbegränsare för ökad säkerhet samt inre vattenvägar som säkerställer bly- och nickelfritt vatten för bättre hygien. Med GROHE Water Saving-teknologi uppnås ett maximalt flöde på 5 l/min vid 3 bar, vilket bidrar till en mer vatteneffektiv användning.
Den slitstarka matta ytan är lätt att underhålla och behåller sitt moderna utseende över tid. Installationen förenklas med flexibla anslutningsslangar och GROHE QuickTool, och blandaren levereras även med en bottenventil i plast i storlek 1 1/4" för en komplett installation.
| Tekniska data | |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
|---|---|
| REACH Datum | 2025-06-25 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Basfärg | Krom |
| Bygghöjd undersida utlopp | 97 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Längd utsprång utloppspip | 123 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med bricka/rosett | Ja |
| Med kopplingar | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
Med bottenventil Nej
Material Mässing
Hög modell Nej
Anslutning Slätände
Med handdusch Nej
Ytskydd Belagd
Färg Krom
EAN 4067393076346
RSK-nummer 8447033
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
