Grohe START LArt.nr: 4095899
Tvättställsblandare
mattsvart
Beskrivning
Art.nr: 4095899Start tvättställsblandare ettgrepp ½" L-Size har en stilren och funktionell design som passar i moderna badrum. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har ett robust metallgrepp som ger smidig och exakt manövrering.
2 292 kr
Inkl. moms
Skickas om 2-4 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4095899Start tvättställsblandare ettgrepp ½" L-Size har en stilren och funktionell design som passar i moderna badrum. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har ett robust metallgrepp som ger smidig och exakt manövrering.
Produktinformation
Start tvättställsblandare ettgrepp ½" L-Size har en stilren och funktionell design som passar i moderna badrum. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har ett robust metallgrepp som ger smidig och exakt manövrering. Den är utrustad med GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats för mjuk och precis vattenreglering samt en integrerad temperaturbegränsare för ökad säkerhet. Ytan har slitstark GROHE Long-Life-behandling som gör att blandaren behåller sin glans över tid, och GROHE Water Saving strålsamlare med ett flöde på 5,7 l/min bidrar till effektiv vattenanvändning. Installationen förenklas tack vare GROHE FastFixation installationssystem och den levereras med svängbar pip för ökad flexibilitet i användningen. Blandaren inkluderar bottenventil 1 1/4", flexibla anslutningsslangar samt GROHE QuickTool för snabb och smidig montering.
| Tekniska data | |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
|---|---|
| REACH Datum | 2025-11-05 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Basfärg | Svart |
| Bygghöjd undersida utlopp | 208 mm |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Längd utsprång utloppspip | 311 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Material handtag | Mässing |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med bottenventil | Ja |
| Med bricka/rosett | Ja |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
Med bottenventil Ja
Material Mässing
Hög modell Ja
Anslutning Vändbar
Med handdusch Nej
Ytskydd Belagd
Färg Svart
EAN 4067393017448
RSK-nummer 8275962
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
