Grohe Dice LArt.nr: 4095946
Tvättställsblandare
Beskrivning
Art.nr: 4095946Dice tvättställsblandare ettgrepp ½" L-Size i krom har en stilren och funktionell design som passar moderna badrum. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har ett robust metallgrepp som ger smidig och exakt manövrering.
1 766 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 2-4 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4095946Dice tvättställsblandare ettgrepp ½" L-Size i krom har en stilren och funktionell design som passar moderna badrum. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har ett robust metallgrepp som ger smidig och exakt manövrering.
Produktinformation
Dice tvättställsblandare ettgrepp ½" L-Size i krom har en stilren och funktionell design som passar moderna badrum. Blandaren är avsedd för etthålsmontage och har ett robust metallgrepp som ger smidig och exakt manövrering. Den är utrustad med GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats för mjuk och precis vattenkontroll. EcoMode med kallvatten i mittläget bidrar till minskad energiförbrukning i vardagen, och den integrerade temperaturbegränsaren ökar säkerheten. Den slitstarka GROHE LongLife-ytan behåller sin glans över tid, samtidigt som GROHE EcoJoy vattenbesparande teknologi ger en effektiv vattenanvändning med ett maximalt flöde på 5 l/min vid 3 bar. Den svängbara pipen ger ökad flexibilitet i användningen. Blandaren levereras med bottenventil 1 1/4", flexibla anslutningsslangar för enkel installation samt GROHE QuickTool för snabb och smidig montering.
| Tekniska data | |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
|---|---|
| REACH Datum | 2025-11-05 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Basfärg | Krom |
| Bygghöjd undersida utlopp | 209 mm |
| Form pip | C-pip |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Längd utsprång utloppspip | 140 mm |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med bottenventil | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
Med bottenventil Ja
Material Mässing
Hög modell Ja
Anslutning Gänga
Med handdusch Nej
Ytskydd Förkromad
Färg Krom
EAN 4067393009931
RSK-nummer 8447038
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
