Hansgrohe Vernis ShapeArt.nr: 4080771
Duschsystem
EcoSmart+ med termostat
Beskrivning
Art.nr: 4080771En specialist på vattenbesparing i duschen: duschsystem med rektangulär takdusch och termostatblandare för små budgetar. Duschsystemet Vernis Shape 230 Green med termostatblandare för duschen kombinerar handduschen, takduschen och termostatblandaren i ett prisvärt paket.
5 262 kr
Inkl. moms
Skickas om 2-6 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4080771En specialist på vattenbesparing i duschen: duschsystem med rektangulär takdusch och termostatblandare för små budgetar. Duschsystemet Vernis Shape 230 Green med termostatblandare för duschen kombinerar handduschen, takduschen och termostatblandaren i ett prisvärt paket.
Produktinformation
En specialist på vattenbesparing i duschen: duschsystem med rektangulär takdusch och termostatblandare för små budgetar.
Duschsystemet Vernis Shape 230 Green med termostatblandare för duschen kombinerar handduschen, takduschen och termostatblandaren i ett prisvärt paket. Den 230x170 mm stora huvudduschen bjuder på ett jämnt vattenflöde (XXL Performance) här. Det kraftfulla strålmunstycket Rain bjuder på en uppfriskande upplevelse för hela kroppen. Ytterligare en fördel: Även vid högt vattentryck kräver detta duschhuvud ytterst lite vatten (EcoSmart Green) så att man kan spara pengar och skydda miljön (max 6 l/min).
Den 1,60 m långa duschslangen erbjuder gott om rörelsefrihet. Då duschhuvudet kan justeras individuellt (vinkel: +/-15°) kan håret hållas torrt vid behov. Bekväma, säkra och härliga duschupplevelser: Du kan lita på att hansgrohes högkvalitativa duschtermostat håller den inställda temperaturen. Ett säkerhetslås mot från alltför hett vatten (SafetyStop). Användare behöver bara trycka på en knapp om de önskar varmare vatten.
Duschsystemet Vernis Shape 230 Green med termostatblandare för duschen kombinerar handduschen, takduschen och termostatblandaren i ett prisvärt paket. Den 230x170 mm stora huvudduschen bjuder på ett jämnt vattenflöde (XXL Performance) här. Det kraftfulla strålmunstycket Rain bjuder på en uppfriskande upplevelse för hela kroppen. Ytterligare en fördel: Även vid högt vattentryck kräver detta duschhuvud ytterst lite vatten (EcoSmart Green) så att man kan spara pengar och skydda miljön (max 6 l/min).
Den 1,60 m långa duschslangen erbjuder gott om rörelsefrihet. Då duschhuvudet kan justeras individuellt (vinkel: +/-15°) kan håret hållas torrt vid behov. Bekväma, säkra och härliga duschupplevelser: Du kan lita på att hansgrohes högkvalitativa duschtermostat håller den inställda temperaturen. Ett säkerhetslås mot från alltför hett vatten (SafetyStop). Användare behöver bara trycka på en knapp om de önskar varmare vatten.
- Består av: huvuddusch, handdusch, duschtermostat, duschslang, duschstång, glidfäste
- Huvuddusch Vernis Shape 230 1jet
- Duschhuvudsstorlek huvuddusch: 230 x 170 mm
- Kulled: huvuddusch med justerbar vinkel
- Höjdjusterbart glidfäste med låsbart tryckknappsglidfäste
- Termostat Vernis
- Säkerhetsspärr vid 40 °C
- Justerbar varmvattenbegränsning
- Förbrukaraktivering genom vridning
- Lämplig för genomströmningsberedare
- Skyddad mot återströmning
- 2 funktioner
- Alltid till hands: Duschhuvudet sitter smidigt och lättåtkomligt tack vare den praktiska duschhållaren
- Lättskött: Kalk avlägsnas enkelt genom att torka av silikonuddarna på duschhuvudet (QuickClean)
- Imponerande utseende: Den lättskötta, glänsande kromytans permanenta glans imponerar om och om igen
- Enkel montering: passar befintliga S-anslutningar av standardtyp (storlek: G ½. DN15)
- Garanterad tillgänglighet: Reservdelar kan köpas upp till 15 år efter att sortimentet har utgått
| Tekniska data | |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
|---|---|
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" |
| Antal sidoduschar | 0 |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Basfärg | Krom |
| Bredd | 277 mm |
| Diameter | 19 mm |
| Djup | 512 mm |
| Duschfunktion | Mekanisk |
| Höjd | 1230 mm |
| Inbyggd | Nej |
| Inställbar höjd på handdusch | Ja |
| Inställbar sidodusch | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Stråltyp huvuddusch | Rain |
| Flödesmängd Rain (vid 3 bar) | 5,5 l/min |
| Stråltyp handdusch | Rain, IntenseRain |
| Flödesmängd handdusch vid 3 bar | 5,5 l/min |
| Maximal flödeshastighet för Showerpipe vid 3 bar | 5,7 l/min |
| Min. driftstryck | 1 bar |
| Max. driftstryck | 10 bar |
| Duscharmslängd huvuddusch | 426 mm |
| Monteringstyp | utanpåliggande montering |
| Anslutningsstorlek | DN15 |
| Anslutningsgänga | G ½" |
| Stickmått | 150 ± 12 mm |
| Duschstång diamter | 19 mm |
| Ljudklass | I |
| Flödesklass | O, B |
| EU taxonomy | max. 6 l/min - Substantial Contribution (SC) möjligt |
EAN 4059625338988
RSK-nummer 8283184
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
