Gratis frakt över 999 kr*

Blåkläder 449425139933LArt.nr: 3076266

Blåkläder
Softshelljacka
svart/varselgul
Beskrivning
Art.nr: 3076266
Lätt softshelljacka som tack vare sitt material är extremt mjuk, skön och följsam. Jackan är tvåkulörs men med övervägande kontrastfärg.
Prisjakt
PriceRunner
1 658 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 3076266
Lätt softshelljacka som tack vare sitt material är extremt mjuk, skön och följsam. Jackan är tvåkulörs men med övervägande kontrastfärg.

Produktinformation

Lätt softshelljacka som tack vare sitt material är extremt mjuk, skön och följsam. Jackan är tvåkulörs men med övervägande kontrastfärg. Tål därför smuts mycket bra, samt att den ger optimal synbarhet och säkerhet när det behövs som mest. Denna varseljacka har både den lätta, stretchiga känslan och styrkan som ett arbetsplagg ska ha. Lägg därtill att tyget är vattentät, vindtät och andas mycket bra. Har även luva som är löstagbar. 4494 är syskonplagg till omtyckta modellen 4491 och passar perfekt för de som klarar sig med klass 1 istället för 2. Hög krage. Avtagbar luva. D-ring. Bra ytor för dekalning. Kraftigt envägsblixtlås i plast. Bröstfickor med blixtlås och D-ring. Framfickor med blixtlås. Förlängt ryggslut, Justerbar i nederkant med dragsko. Justerbara ärmavslut med kardborre. 50 mm breda reflexer, Reflexdetaljer, Reflex på bål och ärmar Material: 92% polyester, 8% elastan, 3-lagers softshell, vattentät 10000 mm, vindtät, andasfunktion 4000g/m²/24H, stretch, 255 g/m². Tvättråd: 40 °C.
Standard: EN ISO 20471, Klass 1 Samcertifieringsgrupp D.

Storlek L

Modell Herr

EAN 7330509801147

Tillverkare 

Tillverkares postadress 

Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

5,0/ 5
1 omdömen
Chris-Børge, 23 mars
5,0
Veldig bra jakke. Jeg mottok mest sannsynlig en oppdatert versjon av jakken, da den hadde noen oppdateringer sammenlignet med bilde. Den jeg fikk hadde bedre og mer oppdaterte skårne refleksbånd, og ekstra varselfelt i gult på skuldre og hette. Dessverre var det bare en utvendig brystlomme, og ikke to, som vist på bilde. De tre lommene som er utvendig på jakken er til gjengjeld veldig store, og har god plass til det meste.

Rekommenderat