REMS Cu-INOX MiniArt.nr: 3015729
Röravskärare
3-28 mm
Beskrivning
Art.nr: 3015729En röravskärare för rör med diameter Ø 3 – 28 mm eller Ø 1/8 - 1.1/8" och väggtjocklek s 4 mm. Röravskäraren lämpar sig för svåråtkomliga platser med liten, behändig och stabil konstruktion samt härdade mottrycksrullar för exakt styrning längs rör och lång livslängd.
540 kr
Inkl. moms
Ej beställningsbar för tillfället
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 3015729En röravskärare för rör med diameter Ø 3 – 28 mm eller Ø 1/8 - 1.1/8" och väggtjocklek s 4 mm. Röravskäraren lämpar sig för svåråtkomliga platser med liten, behändig och stabil konstruktion samt härdade mottrycksrullar för exakt styrning längs rör och lång livslängd.
Produktinformation
REMS Cu-INOX Mini är en röravskärare för rör med Ø 3 – 28 mm eller Ø 1/8 - 1.1/8" och väggtjocklek s 4 mm. Röravskäraren lämpar sig för svåråtkomliga platser med liten, behändig och stabil konstruktion samt härdade mottrycksrullar för exakt styrning längs rör och lång livslängd. Breda, precisionslagrade skärtrissor på härdad, vridsäker axel garanterar rätvinkligt snitt.för svåråtkomliga platser.
- Kapar rör av rostfritt stål med tunna väggar, stål-, aluminium-, mässingrör på Ø 3 – 28 mm
- Liten, behändig, speciellt för svåråtkomliga platser
- Stabil konstruktion och härdade mottrycksrullar för exakt styrning längs rör och lång livslängd
- Stor vridknapp av metall för lätt matning och skärning
- Breda, precisionslagrade skärtrissor på härdad, vridsäker axel garanterar rätvinkligt snitt
- Specialhärdad skärtrissa av beprövat seghärdad REMS-skärstål för lång hållbarhet
- Snabbt, verktygslöst byte av skärtrissa med skärtrissaxel med kulspärrning
- Genom begränsning av matningsrörelsen skyddas skärtrissan mot kontakt med mottrycksrullarna
| Tekniska data | |
| REMS artikelnummer | 113240R |
EAN 4039976020671
RSK-nummer 1770738
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

Pontus Lindell, 25 mars
För att vara "mini" är den ganska stor. Det är inte en röravskärare att använda när det är sådär riktigt trångt och bökigt. Till en början trodde jag det skulle vara någonting negativt, men snart insåg jag hur bra storleken var. Den där mittemellan-storleken gör att den passar perfekt i fickan, men klarar samtidigt ganska stora dimensioner och gör ett bra jobb. Den skär rakt och fint, sticker aldrig iväg och trissan håller bättre än min "normalstora" Rothenberger. Helt enkelt perfekt att ha i fickan när man ska på ett jobb där man eventuellt ska kapa några rör, men inte vill bära på hela verktygsväskan!
