Ryobi ONE+ HP RY18PSX15A-0Art.nr: 4033960
Grensåg
utan batteri och laddare
Beskrivning
Art.nr: 4033960Ryobi RY18PSX15A-0 är en kraftfull grensåg inom 18V ONE+ HP-serien. Den drivs av den mest avancerade brushless motorteknologin för High Performance.
Inkl. moms
5 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Produktinformation
Ryobi RY18PSX15A-0 är en kraftfull grensåg inom 18V ONE+ HP-serien. Den drivs av den mest avancerade brushless motorteknologin för High Performance. Med ett svärd på 15 cm och en kedjehastighet på 6 m/s är grensågen idealisk för kapning av små till mediumstora grenar. Designad för arbete med en hand, har den även ett vilohandtag för andra handen uppe på verktyget. Med anti-vibration och nonslip-handtag för ökad komfort och säkerhet. Brytaren är anpassad för både vänster- och högerhänta användare, och verktygslös kedjespänning ger bekvämlighet. Dess tysta drift eliminerar behovet av hörselskydd.
- Högt vridmoment för konsekventa snabba snitt och ingen avstanning
- Kraftfull 18V Brushless motor som ger högkvalitativ prestanda och längre driftstid
- Tvåstegsavtryckare för att undvika oavsiktlig aktivering
- Verktygslöst kedjespänningssystem ger enkel spänning av kedjan
- LED-lampor som indikerar om användaren utsätter verktyget för överbelastning
- Bekvämt handtag för ökad komfort
- Avtryckare som passar både dig som höger eller vänsterhänt
Leveransomfattning
- 1 st Svärdskydd
- 1 st Oljeflaska för kedja
| Tekniska data | |
| Kraftkälla | 18V |
|---|---|
| Svärdlängd | 15 cm |
| Kedjedelning | 8,26 mm |
| Gauge | 1,09 mm |
| Kedjehastighet | 6 m/s |
| Kapkapacitet max, trä | 130 mm |
| Verktygslös kedjespänning | Ja |
| Vikt, utan batteri | 1,19 kg |
Drifttyp Batteridriven
Svärdlängd 150 mm
Spänning 18 V