Ryobi MAX POWER RY36CSX50A-0Art.nr: 4034083
Kedjesåg
utan batteri och laddare
Beskrivning
Art.nr: 4034083Ryobi RY36CSX50A-0 är en 36V kedjesåg som är utrustad med ett 50 cm svärd och kedja och är idealisk för beskärning, kvistning, kapning och fällning av medelstora till stora träd. Kedjesågen har en borstlös motor som ger högt vridmoment och effektivitet för smidig kapning.
Inkl. moms
2 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Produktinformation
Ryobi RY36CSX50A-0 är en 36V kedjesåg som är utrustad med ett 50 cm svärd och kedja och är idealisk för beskärning, kvistning, kapning och fällning av medelstora till stora träd. Kedjesågen har en borstlös motor som ger högt vridmoment och effektivitet för smidig kapning. Med en kedjehastighet på 18,5 m/s erbjuder RY36CSX50A-0 en ultimat kapupplevelse. Automatisk smörjning av svärd och kedja möjliggör kontinuerlig kapning, och de mjuka och vibrationsdämpande handtagen ger komfort under långvarig användning. Dess robusta konstruktion och optimala viktfördelning och balans gör den lätt att hantera. Kedjespänningssystemet är robust med verktyg för långvarig användning, och den har även en snabb mekanisk kedjebroms och bromssystem för elmotor.
- Brushless motor ger högt vridmoment och effektivitet för smidig kapning
- 18,5 m/s kedjehastighet ger ultimat kapupplevelse
- Automatisk smörjning av svärd och kedja för kontinuerlig kapning
- Mjuka och vibrationsdämpande handtag för komfort vid långvarig användning
- Robust konstruktion och optimal viktfördelning och balans för enkel hantering
- Robust kedjespänningssystem med verktyg för långvarig användning
- Snabb mekanisk kedjebroms och bromssystem för elmotor
Leveransomfattning
- 1 st svärdskydd
- Svärd- och kedjeolja
| Tekniska data | |
| Kraftkälla | 36V |
|---|---|
| Svärdlängd | 50 cm |
| Kedjedelning | 9,53 mm |
| Delning | 0,375" |
| Gauge | 1,27" |
| Längd | 50 cm |
| Verktygslös kedjespänning | Nej |
| Effektiv kaplängd | 480 mm |
| Kedjehastighet | 18,5 m/s |
| Kedjeolja, tankkapacitet | 200 ml |
| Felmarginal vibrationsnivå | 1,5 m/s² |
| Vibrationsnivå, handtag | 5,3 m/s² |
| Ljudeffektnivå (Lwa)(dB(A)) | 103,5 |
| Ljudtrycksnivå (Lpa)(dB(A)) | 95,5 |
| Felmarginal ljudtryck [dB[A]] | 3 |
| Garanterad ljudeffektnivå (dB(A)) | 104 |
| Felmarginal på uppmätt ljudeffektnivå (dB(A)) | 3 |
| Uppmätt ljudeffektnivå (dB(A)) | 102 |
| Vibration Level Main Handle uncertainty | 1,5 m/s² |
| Vikt, utan batteri | 5,3 kg |
Drifttyp Batteridriven
Svärdlängd 500 mm
Spänning 36 V