Ryobi MAX POWER RY72ZTRX76-210Art.nr: 4034355
Åkgräsklippare
med batteri och laddare
Beskrivning
Art.nr: 4034355Ryobi RY72ZTRX76-210 är en avancerad åkgräsklippare med en borstlös 72V motor och 76 cm klippbredd. Den drivs av 4 borstlösa motorer och har en konfigurerbar batterilayout upp till 2x 72V och 2x 36V.
Inkl. moms
Skickas om 8-12 dagar
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Produktinformation
Ryobi RY72ZTRX76-210 är en avancerad åkgräsklippare med en borstlös 72V motor och 76 cm klippbredd. Den drivs av 4 borstlösa motorer och har en konfigurerbar batterilayout upp till 2x 72V och 2x 36V. Klipparen är utformad för att passera genom en standard trädgårdsgrind. Med kapacitet att klippa gräsmattor upp till 6000 m2 erbjuder den justerbar klipphöjd mellan 25-100 mm för anpassad klippning. Dess komfortfunktioner inkluderar ett bekvämt handtag, armstöd, Boost-knapp för att rengöra rännan, LCD-skärm, flera hastighetslägen, bekvämt säte och laddningsport i gummi.
Denna åkgräsklippare är Ryobis första batteridrivna modell och kan klippa upp till 4 000 m² med hjälp av 4 borstlösa motorer och två 72V litiumjonbatterier på 10Ah. Den har en laddningstid på endast 1,5 timme, och utbytbara batterier eliminerar stilleståndstid. Med sitt intelligenta drivsystem erbjuder den enkel kontroll och ökad manövrerbarhet jämfört med traditionella ZTR-modeller. Dess 76 cm klippdäck möjliggör passage genom en vanlig trädgårdsgrind och enkel manövrering i trånga utrymmen.
- Klipper upp till 4 000 m² med hjälp av 4 borstlösa motorer och 2 stycken 72V litiumjonbatterier på 10Ah.
- Konfigurerbar batterilayout upp till 2x 72V och 2x 36V
- Med 1.5 timme laddningstid
- Klipper gräsmattor upp till 6000 m2 i storlek
- Justerbart klippningshöjd mellan 25-100 mm
- Klippdäck på 76 cm gör det möjligt att passera genom standard trädgårdsgrindar
- Bekvämt handtag, armstöd och bekvämt säte
- Boost-knapp för att rengöra rännan
- LCD-skärm
- Flera hastighetslägen
- Laddningsport i gummi
Leveransomfattning
- 2 st 72V batterier, 10Ah
- 1 st laddare, 14Ah
| Gräsmattans komplexitet | Komplex |
| Klippbredd | 76 cm |
| Klipphöjd | 25-100 mm |
| Max hastighet | 12 km/h |
| Max. arbetsyta | 6000 m² |
| Passar trädgårdsarea | Mer än 2000 m² |
| Antal medföljande batterier | 2 |
| Batterikapacitet | 10Ah |
| Batterityp | Li-ion |
| Kraftkälla | 72V |
| Medföljer laddare | Ja |
| Typisk laddningstid | 90 min |
| Vikt, utan batteri | 170 kg |
| Vikt med batteri (EPTA) | 192 kg |
Klippbredd 760 mm
Klipphöjd 25 mm, 100 mm
Drifttyp Batteridriven
Spänning 72 V
Klipparea 6000 mm²