Ryobi MAX POWER RY72ZTRX107-210Art.nr: 4034353
Ryobi
Åkgräsklippare
med batteri och laddare
Beskrivning
Art.nr: 4034353
Ryobi RY72ZTRX107-210 är en avancerad åkgräsklippare med imponerande funktioner. Den är utrustad med fyra Brushless motorer och har en konfigurerbar batterilayout, som kan anpassas upp till 3x 72V eller 4x 36V.
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
Skickas om 8-12 dagar
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4034353
Produktinformation
Ryobi RY72ZTRX107-210 är en avancerad åkgräsklippare med imponerande funktioner. Den är utrustad med fyra Brushless motorer och har en konfigurerbar batterilayout, som kan anpassas upp till 3x 72V eller 4x 36V. Med en klippbredd på 107 cm och justerbar klipphöjd mellan 25-100 mm, klarar den gräsmattor upp till 12000 m2. Gräsklipparen är försedd med flertalet komfortfunktioner såsom bekvämt handtag, armstöd, Boost-knapp för att rengöra rännan, LCD-skärm, flera hastighetslägen, bekvämt säte och en praktisk laddningsport i gummi.
Åkgräsklipparen RY72ZTRX107-210 har en imponerande laddningstid på endast 1,5 timmar och inkluderar två 72V batterier med 10Ah kapacitet samt en 14Ah laddare. Den är Ryobis första åkgräsklippare med lithium-ion batteri, och den kan klippa upp till 6 000 m² med hjälp av de fyra brushless motorerna och de två 72V lithium batterierna. Dess intelligenta drivsystem ger enkel kontroll och enklare manövrerbarhet jämfört med traditionella ZTR-modeller. Dessutom har RY72ZTRX107-210 ett CROSS CUT multibladsystem för överlägsen klipp- och mulchingprestanda. Det uppladdningsbara batterisystemet ger möjlighet att utöka täckningen upp till 12 000 m² och är även kompatibelt med 36V MAXPOWER batteriplattformen, vilket möjliggör användning av upp till 4 MAXPOWER batterier för maximal driftstid.
  • Passar genom en standard trädgårdsgrind
  • Konfigurerbar batterilayout upp till 3x 72V och 4x 36V
  • Laddningstid på endast 1.5 timme
  • Klippbredd på 107 cm
  • Klipper gräsmattor upp till 12000 m2 i storlek
  • Justerbar klipphöjd mellan 25-100 mm
  • Med 4 st Brushless motorer
  • Bekvämt handtag och armstöd samt bekvämt säte
  • Boost-knapp för att rengöra rännan
  • LCD-skärm
  • Flera hastighetslägen
  • Laddningsport i gummi
Leveransomfattning
  • 2 st batterier, 72V, 10Ah
  • 1 st laddare, 14Ah
Tekniska data
BioklippJa
Bio-klipp plugg medföljerJa
DrivmekanismÅkgräsklippare
Gräsmattans komplexitetKomplex
Klippbredd107 cm
Klipphöjd25 - 100 mm
Max hastighet13 km/h
Max. arbetsyta12000 m²
Suitable for garden sizeMer än 2 000 m²
Typisk laddningstid90 min
Vikt, utan batteri251 kg
Vikt, med batteri (EPTA)268 kg
Klippbredd 1070 mm
Klipphöjd 25 mm, 100 mm
Drifttyp Batteridriven
Spänning 72 V
Klipparea 12000 mm²