Metabo KGS18LTX305Art.nr: 3141257
Inkl. moms
Skickas om 7-9 dagar
Beskrivning
Art.nr: 3141257
Produktinformation
Metabo KGS18LTX305 är den största batteridrivna kap- och geringssågen i den mobila M-klassen – lätt, precis och användarvänlig. Effektiv kolborstfri motor för lika kraftfull sågning som med en nätdriven maskin. Ger upp till 120 snitt i mjukt trä 100 x 100 mm per batteriladdning (LiHD 10 Ah). Sågbladslutning på båda sidorna upp till 47° för maximal flexibilitet. KGS18LTX305 har en robust konstruktion i pressgjutet aluminium för mycket hårda påfrestningar.
  • Effektiv kolborstfri motor för lika kraftfull sågning som med en nätdriven maskin
  • Upp till 120 snitt i mjukt trä 100 x 100 mm per batteriladdning (LiHD 10 Ah)
  • Sågbladslutning på båda sidorna upp till 47° för maximal flexibilitet
  • Många märken, ett batterisystem: denna produkt kan kombineras med alla 18 V-batteripaket och laddare från CAS-märkena
Leveransomfattning
  • Sågblad "Cordless cut wood - classic" 305x30 Z56
Antal batterier som medföljer0
Bredd500 mm
Diameter sågblad/klinga305 mm
Geringsvinkel höger60°
Geringsvinkel vänster50°
Hål sågblad/klinga30 mm
Höjd657 mm
Längd780 mm
Med batteriladdareNej
Märkspänning18 V
Rotationshastighet tomgång3700 1/min
Skärdjup110 mm
Skärlängd305 mm
Skärområde vid 45°/90°305 mm
Skärområde vid 90°/45°215 mm
Skärområde vid 90°/90°305 mm
Vikt utan batteri17.4 kg
Drifttyp Batteridriven
Klinghålsdiameter 30 mm
Spänning 18 V
Klingdiameter 305 mm