Nilfisk MC 5M-200/1050 XTArt.nr: HJ19903
Nilfisk
Högtryckstvätt
Beskrivning
Art.nr: HJ19903
Högtryckstvätt med pumptryck på 200 bar, maxflöde på 1050 l/h med kallt vatten och rengöringskraft på 5,6 kg.
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
Skickas om 9-13 dagar
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: HJ19903
Produktinformation
Nilfisk MC 5M-200/1050 XT är en högtryckstvätt med pumptryck på 200 bar, maxflöde på 1050 l/h med kallt vatten och rengöringskraft på 5,6 kg.
Egenskaper
  • Robust och kraftfull kallvattentvätt
  • Allsidighet i utrustning och effektivitet
  • SilentPower: 1450 varvs motor
  • Axialkolvpump, keramiska kolvar och mässingtoppstycke
  • Robust design med 30 mm pulverlackerad stålram
  • Enkel åtkomst till pump och motor
  • Synlig oljenivåmätare
  • Optimal förvaring och transport med fällbart handtag och lyftpunkter
  • Hög mobilitet med stora, breda bakhjul
  • Ergo tillbehörssystem
Medföljande tillbehör
  • Slangrulle med 15 m slang
  • 2st Spolrör
Tekniska data:
Pumptryck
200/20 (bar/MPa)
Rengöringskraft
5,6 kg
Pump 1450 RPM
Effektförbrukning 6,1 kW
Spänning/fas/frekvens/förbr. 400/3/50/11.4 V/~/Hz/A
Vattenmängd lågtryck/högtryck 1050/960 l/h
Elkabel 5 m
Munstycksstorlek .0500
Max. matarvattentemperatur 60°C
Keramiska kolvar 3
Sughöjd torr 1 m
Mått (LxBxH) 890x570x1020 mm
Vikt 78 kg
  • Pumptryck 200 bar och flöde 1050 l/h
  • NA5 skråskivepump med 3 helkeramiska kolvar
  • Förstärkt pumphuvud i mässing
  • 1450 varv/min ger låg ljudnivå
  • 15 m slangrulle för stor räckvidd
  • Pulverlackerad stålram och stora bakhjul
Tryck, max. 200 bar
Effekt 6100 W