Gratis frakt över 999 kr*

Milwaukee FDArt.nr: JZ12166-14

Milwaukee
Kvistborr
Beskrivning
Art.nr: JZ12166-14
Kvistborr med 10 mm runt skaft, diameter på 50 mm och en längd på 90 mm. Passar till tuffa jobb i hårt och mjukt naturligt trä.
Prisjakt
PriceRunner
221 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
9 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: JZ12166-14
Kvistborr med 10 mm runt skaft, diameter på 50 mm och en längd på 90 mm. Passar till tuffa jobb i hårt och mjukt naturligt trä.

Produktinformation

Kvistborr med 10 mm runt skaft, diameter på 50 mm och en längd på 90 mm. Passar till tuffa jobb i hårt och mjukt naturligt trä.


Egenskaper
  • Tillverkade enligt DIN 74836
  • Passar till tuffa jobb i hårt och mjukt naturligt trä
  • Med centrumspets som underlättar placeringen av borret och kantskär som ger exakta, rena hål
  • Arbetslängd - 50 mm

Längd 90 mm

Fästtyp Runt

Diameter 50 mm

EAN 4002395353538

Tillverkare 

Tillverkares postadress 

Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

4,6/ 5
11 omdömen
Simon, 9 augusti
5,0
Tygger seg igjennom lett igjennom treverk uten at den river.
Leif Nykvist, 21 juni
4,0
Borret upplevs inte som ny slipat. Jag fick ett nytt borr och det var mycket bättre. Men ändå inte som nytt.
Sven-Olof Jansson, 14 april
4,0
Ett kvistborr/forstner-bit är i princip två roterande hyvelstål, vilka måste vara vassa för att borret skall fungera optimalt. Det borr jag erhöll hade en betydande grad (eng: burr) utmed båda eggarna, som medförde oväntat seg håltagning, även av en pelarborrmaskin av industriell typ. Milwaukee är ett välrenommerat företag, vars QC rimligen borde ha fångat upp de här defekterna; och inte överlåtit åt kunden att skärpa borret före dess första användning - särskilt inte som priset var allt annat än det lägsta. Väl en gång skärpt, fungerade borret tillfredsställande, även med en 750W handborrmaskin (och guide): med en flat botten, precis diameter och utan urflisningar. Det blev ordentligt varmt och 11 mm djupa hål i sockerlönn fick tas i flera steg, med mellanliggande kylning. Efter avslutade tolv hål var skärpan fortsatt god. Hade den nu varit det från början, så hade allt varit frid och fröjd.
Roger Petersson, 12 december
5,0
Jag köpte inte bara ett borr utan två st och jag använder dem nästan varje dag när jag slöjdar. Jag är supernöjd med både kvalitén och priset - värt varenda krona.
Eje A, 17 maj
5,0
Fungerade precis som jag hade hoppas det skulle göra så det var kanon

Rekommenderat