Bahco TAWM24800Art.nr: 2710822
Bahco
Momentnyckel
med minne/USB
Beskrivning
Art.nr: 2710822
Momentnyckel med rektangulärt, utbytbart, invändigt fäste på 24 x 32 mm samt ett momentområde på 40-800 Nm. Har en minneskapacitet på 1500 avläsningar och upp till 50 förinställningar. Kan användas med- och moturs vid temperaturer mellan 5 ºC och 42 ºC. Levereras i robust formsprutad väska.
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 7-8 dagar
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 2710822
Produktinformation
Bahco TAWM24800 är en momentnyckel med rektangulärt, utbytbart, invändigt fäste på 24 x 32 mm samt ett momentområde på 40-800 Nm. Momentnyckeln har en minneskapacitet på 1 500 avläsningar och upp till 50 förinställningar samt "Plug & Play" USB-dataöverföring. Kan användas med- och moturs vid temperaturer mellan 5 ºC och 42 ºC med en noggrannhet på ±2 % medurs och 3 % moturs mellan 20 % och 100 % av max. moment. TAWM24800 har ljus-, ljud- och vibrationssignal samt hölje och fäste helt i metall för bättre styrka och hållbarhet. Utrustad med metallhandtag med ändlock med omvänd gänga som innehåller alkaliska AA-batterier. Levereras i robust formsprutad väska.
Egenskaper
  • Momentenheter i Nm, kg.cm, dNm, ft.lb, lb.in och vinkelenheter i grader
  • De kan användas med- och moturs vid temperaturer mellan 5 ºC och 42 ºC
  • Minneskapacitet på 1 500 avläsningar och upp till 50 förinställningar
  • Plug & play USB-dataöverföring till Excel-format
  • Lägen för moment, vinkel, moment och vinkel, moment sedan vinkel, förinställning och jobbserie
  • Räkneverk
  • Data och inställt värde behålls under batteribyte
  • Programmerbar tid för automatisk avstängning
  • Programmerbart meddelande om omkalibrering
  • Uppgifter om mer avancerade konfigurationer och inställningar finns i bruksanvisningen
  • Noggrannhet ±2 % medurs och 3 % moturs mellan 20 % och 100 % av max. moment
  • Ljus- (dubbla lysdioder + bakgrundsbelyst LCD-display), ljud- och vibrationssignal
  • Med rektangulära utbytbara invändiga fästen på 24 x 32 mm
  • Hölje och fäste helt i metall för bättre styrka och hållbarhet
  • 2014/30/EG, ISO 6789
  • Tillverkade i USA
Medföljande tillbehör
  • 1 styck Robust formsprutad väska
  • 1 styck Metallhandtag med ändlock med omvänd gänga som innehåller alkaliska AA-batterier
Tekniska data:
Fäste 24 x 42 mm
Momentområde 40-800 Nm
B (se bild) 1215 mm
C 1035 mm
D 55 mm
E 40 mm
Vikt 4,1 kg
  • Momentområde 40-800 Nm
  • Noggrannhet ±2 % medurs och 3 % moturs
  • 1500 lagrade avläsningar och 50 förinställningar
  • Plug and play USB-dataöverföring
  • Ljus ljud och vibration vid uppnått moment
  • Helt i metall med invändigt fäste 24 x 32 mm
Vridmoment, max 800 Nm
Vridmoment, min. 40 Nm