Bahco 89222CR-1000Art.nr: 2711131
Bahco
Momentomvandlare
med väska
Beskrivning
Art.nr: 2711131
Momentomvandlare med spärrlåssystem samt fästen på 1/2" och 3/4". De kompakta måtten ger utmärkt åtkomst för tillämpningar och enkel, säker hantering. 1000 Nm max. utgående moment med en noggrannhet på ± 4%.
Prisjakt
PriceRunner
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 7-8 dagar
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 2711131
Produktinformation
Bahco 89222CR-1000 är en momentomvandlare med spärrlåssystem samt fästen på 1/2" och 3/4". De kompakta måtten ger utmärkt åtkomst för tillämpningar och enkel, säker hantering. Momentomvandlaren används med momentnyckel (med- och moturs) i syfte att inte överskrida omvandlarens maximala moment och levereras med förskjuten reaktionsarm samt bärbar väska med skumplastinlägg. 89222CR-1000 har ett utgående moment på upp till 1000 Nm med en noggrannhet på ± 4% och 22:2:1 förhållande.
Spärrlåssystem
Egenskaper
  • Spärrlåssystem finns för alla momentomvandlare
  • Noggrannhet ± 4%
  • Kompakta mått som ger utmärkt åtkomst för tillämpningar och enkel, säker hantering
  • Låg vikt för åtdragningskapaciteten
  • Tillverkade i Storbritannien
Medföljande tillbehör
  • 1 styck Förskjuten reaktionsarm
  • 1 styck Bärbar plastväska med skumplastinlägg
Tekniska data:
Moment 45 Nm
Fäste 1 1/2"
Fäste 2 3/4"
Noggrannhet ± 4%
Förhållande 22:2:1
Maximalt utgående moment 1000 Nm
D (se bild) 52 mm
H1 130 mm
R1 58 mm
R2, min 71 mm
R2, max 131 mm
Vikt, reaktionsarm 900 g
Vikt 1,4 kg
  • Utgående moment upp till 1000 Nm
  • Noggrannhet ±4 %
  • Utväxling 22,2:1
  • Spärrlåssystem för säker kraftupptagning
  • Kompakt format för bättre åtkomst
  • Kalibreringscertifikat för exakt momentberäkning
Fästtyp 3/4"
Vridmoment, max 45 Nm
Vridmoment, min. 0 Nm