Schneider Electric Exxact WDE002184Art.nr: 2817043
Vägguttag
jordat, 2-vägs, låg
Beskrivning
Art.nr: 2817043Schneider Exxact WDE002184 är ett 2-vägs, jordat vägguttag med låg insats och petskydd. Bygghöjd ut från vägg på endast 12 mm. Endast för infällt montage i specialdosa (1½ fack-dosa).
Inkl. moms
Om du inte vill installera själv
Fler än 10 st i lager | Skickas fredag, 15 maj
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Produktinformation
Schneider Exxact WDE002184 är ett 2-vägs, jordat vägguttag med låg insats och petskydd. Bygghöjd ut från vägg på endast 12 mm. Endast för infällt montage i specialdosa (1½ fack-dosa).
Klor medföljer ej, klo-kit köps separat.
| Tekniska data: | |
| Märkström | 16 A |
| Märkspänning | 250 V AC |
| Anslutningskapacitet | 1 x 1.5...2 x 2.5 mm² för fast kabel (kablar) 1 x 1.5...2 x 2.5 mm² för fåtrådig (FK) kabel (kablar) |
| Mått (H x B) | 88,1 x 71 mm |
| Inbyggnadsdjup | 15 mm |
| Utskjutande mått | 21,8 mm |
| IP-klassificering | IP20, även med borttagen kåpa/ram |
| E-nummer | 1820226 |
- 2-vägs jordat vägguttag med petskydd
- Låg insats med bygghöjd 12 mm
- Märkström 16 A och märkspänning 250 V AC
- Snabbanslutning för 1,5 till 2,5 mm² ledare
- IP20 även utan kåpa eller ram
- För infällt montage i 1,5 fack-dosa
Serie Schneider Electric Exxact
Monteringsmetod Snabbanslutning
Höjd 100 mm
Bredd 85 mm
Djup 44.2 mm