LEDVANCE MR16 20Art.nr: 4073786
LED-reflektorlampa
GU5,3
Beskrivning
Art.nr: 4073786LEDVANCE PERFORMANCE MR16 LED-reflektorlampa tillverkad helt i glas med GU5,3 sockel. Högkvalitativt ljus med bra färgåtergivning.
49 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas om 7-11 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4073786LEDVANCE PERFORMANCE MR16 LED-reflektorlampa tillverkad helt i glas med GU5,3 sockel. Högkvalitativt ljus med bra färgåtergivning.
Produktinformation
LEDVANCE PERFORMANCE MR16 LED-reflektorlampa tillverkad helt i glas med GU5,3 sockel. Högkvalitativt ljus med bra färgåtergivning. Design, mått och ljusflöde jämförbart med en halogenspotlight. Passar perfekt som accentbelysning i hotell- och restaurangmiljöer, bostadsinteriörer och butiker. För utomhusbruk endast i lämpliga utomhusarmaturer
- Snabbt, enkelt byte utan omkopplingar
- Design, mått, ljusflöde jämförbart med en glödlampa eller halogenlampa
- Låga underhållskostnader tack vare den långa livslängden
- Ingen UV‑ och nära IR‑strålning i ljusstrålen
- 100 % ljus omedelbart, ingen uppvärmningstid
- Lägre energiförbrukning än glöd- eller halogenlampor
- LED‑alternativ till halogenlågspänningslampor
- Hög färgstabilitet: ≤ 6 SDCM
- Ej dimbar
- Sockel: GU5.3
- Tillverkad i glas
- Bra färgåtergivning (Ra: ≥80)
- Livslängd upp till 15 000 tim.
| Tekniska data | |
| Diameter | 50 mm |
|---|---|
| Effekt ljuskälla | 2 W |
| Effektfaktor | 0.5 |
| Energieffektivitetsklass (EU 2019/2015) | E |
| Fotobiologisk säkerhet (EN 62471) | RG1 |
| Färg | Vit |
| Färgbeständighet (McAdam ellipse) | SDCM6 |
| Färgtemperatur | 2700 K |
| Färgtolkningsindex (CRI/Ra) | 80-89 |
| Genomsnittlig nominell livslängd | 15000 h |
| Kapslingsklass (IP) | IP20 |
| Lampbeteckning | MR16 |
| Lampeffektivitet | 105 lm/W |
| Lampform | Reflektor |
| Ljusflöde | 210 lm |
| Ljusfärg (EN 12464-1) | Varmvit 3300 K |
| Ljusintensitet | 520 cd |
| Lämplig för elektroniskt drivdon | Ja |
| Längd | 44 mm |
| Material ljuskälla | Glas |
| Med stöd för IFTTT | Ja |
| Min. antal tändningscykler | 100000 |
| Märkspänning | 12 V |
| Märkström | 270 mA |
| Nominellt ljusflöde (IEC 62612) | 210 lm |
| Sockel | GU5,3 |
| Spänningstyp | AC/DC |
| Strålningsvinkel | 36 ° |
| Typ av glas/kupa | Klar |
| Viktad energiförbrukning under 1000 timmar | 2 kWh |
| REACH - Innehåller kandidatämnen | Bly |
| REACH Datum | 2025-01-01 |
| REACH Informationsplikt | Ja |
Energimärkning Ljuskälla - E
Ljusflöde 210 lm
Färgtemperatur 2700 K
Brinntid 15000 h
Dimbar Nej
Sockel GU5,3
Effekt lampa 2 W
EAN 4099854457760
E-nummer 8289699
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
Energieffektivitetsklassen för ljuskällor baseras på ljusutbytet utgående från effekten från elnätet. Detta beräknas genom att det deklarerade användbara ljusflödet (uttryckt i lm) divideras med deklarerad effektförbrukning i påläge (uttryckt i W) och multipliceras med tillämplig faktor.
Faktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.
Läs det fullständiga produktinformationsdatabladetFaktorer - typ av ljuskälla:
Rundstrålande (NDLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,000
Rundstrålande (NDLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 0,926
Riktade (DLS), anslutna till elnätet (MLS) – × 1,176
Riktade (DLS), ej anslutna till elnätet (NMLS) – × 1,089
Energimärkning E innebär att ljuskällan har ett användbart ljusflöde på 110-135 lm/W.


