Speedheater Rapid Slim 3-9120Art.nr: 4014065
Renoveringskit
med IR-värmare, skrapor och tillbehör
Beskrivning
Art.nr: 4014065Renoveringskit med IR-värmare, skrapor, kittstämjärn, vinkelstöd och verktygsbox. Speedheater IR system Rapid Slim är mycket effektiv och smidig för både interiör och exteriör färgborttagning.
5 848 kr
Inkl. moms
1 st i buffertlager | Skickas om 6-8 dagar
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Denna produkt ingår i:
Beskrivning
Art.nr: 4014065Renoveringskit med IR-värmare, skrapor, kittstämjärn, vinkelstöd och verktygsbox. Speedheater IR system Rapid Slim är mycket effektiv och smidig för både interiör och exteriör färgborttagning.
Produktinformation
Renoveringskit med IR-värmare, skrapor, kittstämjärn, vinkelstöd och verktygsbox.
Speedheater IR system Rapid Slim är mycket effektiv och smidig för både interiör och exteriör färgborttagning. Denna modell är utformad med optimal värmeyta för bättre åtkomst i hörn. IR-värmare som gör att du snabbt, säkert och miljövänligt kan lösgöra och ta bort färg från de flesta ytor som trä, betong mm. Den infraröda värmen gör också att du kan ta bort limrester, lack och den har förmågan att lösa upp både gammalt hårt kitt och modernt gummiliknande kitt.
Speedheatert fönsterverktygskit, vinkelstöd och en pratisk Speedheater Storage Box ingår i denna produkt. Färgskraporna passar även utmärkt till tex möbelrenoveringar. Allt är utformat för att uppnå bästa resultat på kortast tid. Detta system är oslagbart på raka och plana ytor som t.ex stora fönsterbågar, fasader och snickerier.
Speedheater IR system Rapid Slim är mycket effektiv och smidig för både interiör och exteriör färgborttagning. Denna modell är utformad med optimal värmeyta för bättre åtkomst i hörn. IR-värmare som gör att du snabbt, säkert och miljövänligt kan lösgöra och ta bort färg från de flesta ytor som trä, betong mm. Den infraröda värmen gör också att du kan ta bort limrester, lack och den har förmågan att lösa upp både gammalt hårt kitt och modernt gummiliknande kitt.
Speedheatert fönsterverktygskit, vinkelstöd och en pratisk Speedheater Storage Box ingår i denna produkt. Färgskraporna passar även utmärkt till tex möbelrenoveringar. Allt är utformat för att uppnå bästa resultat på kortast tid. Detta system är oslagbart på raka och plana ytor som t.ex stora fönsterbågar, fasader och snickerier.
- Renoveringskit med IR-värmare skrapor och verktygsbox
- Uppvärmningsyta på 300 x 80 mm
- 1100 W effekt med två IR-rör
- Slimmad form för bättre åtkomst i hörn
- Lösgör färg limrester lack och kitt
- Överhettningsskydd för säkrare drift
Leveransomfattning
- 1 styck Speedheater Rapid Slim
- 1 styck bumerangskrapa
- 1 styck kittskrapa
- 1 styck kittstämjärn
- 1 styck vinkelstöd
- 1 styck Speedheater Storage Box
| Tekniska data | |
| CE | I överensstämmelse med EN 60335-1, EN 60335-2-45 standards |
|---|---|
| Anslutning | 1 fas standard jordat uttag |
| Kabel | 3 x 1.5 kvmm gummikabel, 2.5 m längd |
| Volt | 220 – 240 |
| Watt | 1100 |
| Amp | 4.8 |
| Vikt | c:a 1400g |
| Storlek | L= 355 mm, B= 90 mm, H= 200 mm |
| Överhettningsskydd | Skyddar apparatens komponenter från att bli överhettade |
| Värmeelement | 2 x 550 Watt IR-rör |
| Storlek uppvärmningsyta | 300 x 80 mm |
EAN 892015000478
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
