Belimo SM230A-SRArt.nr: 3054256
Belimo
Spjällmotor
Inkl. moms
3 st i lager | Skickas fredag, 15 maj
Produktinformation
SM230A-SR är en universell tystgående standardmotor som passar de flesta spjäll. I utförande SR används en standard styrsignal 0-10V eller Belimo fjärrstyrpotentiometer för att styra ställdonet. Ställdonet matas med 230V, och när fjärrstyrpotentiometer används behövs ingen extern 230/24V transformator. Motorn styrs med en standard styrsignal DC 0...10V och går till läget motsvarande styrsignalens storlek. Mätspänning U DC 2..10V motsvarar motorns verkliga position 0...100%. Monteras enkelt direkt på spjällaxeln med den universella klämbygeln. Motorn förhindras att rotera med den medlevererade vridsäkringen. Manuell inställning med hjälp av frikopplingsknappen (frikopplad så länge frikopplingsknappen är intryckt) och inställbar vridvinkel med justerbara mekaniska stopp. Motorn är överbelastningssäker, behöver ej några ändlägesbrytare och stannar automatiskt vid inställda stopp.
  • Underhållsfri
  • Nom. Spänningsområde: AC 85 ... 265 V
  • Anslutning matningsspänning: Kabel 1 m, 2 x 0.75 mm2
  • Anslutning styrsignal: Kabel 1 m, 4 x 0.75 mm2
  • Styrning Styrsignal Y: DC 0 ... 10 V, typiskt ingångsmotstånd 100 kΩ
  • Arbetsområde: DC 2 ... 10 V
  • EMC: CE enl. 89/336/EEC
  • Lågspänningsdirektivet: CE enl. 73/23/EEC
  • Apparattyp: Typ 1 (enl. EN 60730-1)
  • Ljudnivå: Max. 45 dB (A)
  • Lägesindikering: Mekanisk
  • Skyddsklass: II Säkerhetsisolerad
  • Handinställning: Tryckknapp för frikoppling, självåtergående
  • Vridriktning: Valbar med omkopplare 0 eller 1
  • Lagringstemperatur: –40 ... +80°C
  • Omgivningsfuktighet: 95% r.F., kondensfritt (EN 60730-1)
  • Vridmoment: 20 Nm
  • Bredd: 88 mm
  • Längd: 161 mm
  • Höjd: 64 mm
  • Vikt: 1.2 kg
  • Gångtid: 150 s
  • Effektförbrukning: 1.0-3.5 W
  • Omgivningstemperatur: –30 ... +50°C
  • Vridvinkel: Max. 95°, justerbar 0...100% med justerbara yttre mekaniska stopp
  • Kapslingsklass: IP54
  • Utförande: 20Nm, 230V, universalkoppling, kontinuerlig 0-10V
  • Spänningsmatning: 230 V