Grundfos SCALA2 3-45 AArt.nr: 3070884
Pumpautomat
Beskrivning
Art.nr: 3070884Grundfos SCALA2 3-45 A är en kompakt pumpautomat med konstanttrycksreglering. Pumpen är självsugande med max sughöjd 8 meter, och kan installeras inomhus eller utomhus.
Produkten har utgått
Beskrivning
Art.nr: 3070884Grundfos SCALA2 3-45 A är en kompakt pumpautomat med konstanttrycksreglering. Pumpen är självsugande med max sughöjd 8 meter, och kan installeras inomhus eller utomhus.
Produktinformation
Grundfos SCALA2 3-45 A är en kompakt pumpautomat med konstanttrycksreglering. Pumpen är självsugande, med max sughöjd 8 meter, och kan installeras inomhus eller utomhus.
SCALA2 3-45 A har en anslutningskabel med stickpropp. Anslutning för inloppssida och utloppssida är utvändig gänga R, konisk. Materialet på armaturen är plast. Pumpen tål regnvatten.
SCALA2 3-45 A har en anslutningskabel med stickpropp. Anslutning för inloppssida och utloppssida är utvändig gänga R, konisk. Materialet på armaturen är plast. Pumpen tål regnvatten.
- Med automatisk styrning
- Plast fiberarmerad
- Inbyggd motor för varvtalsreglering
- Anslutningskabel med stickpropp
| Tekniska data | |
| Anslutning | Utvändig gänga R, konisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
|---|---|
| Antal pumpar | 1 |
| Bredd | 193 mm |
| Höjd | 302 mm |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Lämplig för tappvatten | Ja |
| Längd | 403 mm |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 45 °C |
| Dimension alla anslutningar | Ansl. 25 (1") |
| Märkspänning matning | 1 x 230 V |
| Min. medietemperatur (kontinuerlig) | 0 °C |
| Max omgivningstemperatur | 55 °C |
| Suginstallation | Ja |
| Uppfordringshöjd vid nominellt flöde | 264.71 kPa |
| Märkström | 2.8 A |
| Nominellt flöde (BEP) | 3 m³/h |
| Varvtal | 5200 Rpm |
| Tryckklass | PN 10 |
| Tryckklass fläns | PN 10 |
| Lämplig för sprinkler/bevattning | Ja |
| Med förbigångsledning | Nej |
| Styrning | Automatisk |
| Lämplig för regnvatten | Ja |
| Längd kabel | 2 m |
Material Plast
Tryckhöjd 8 m
Spänning 230 V
Anslutningsmått in 25 mm
Användningsområde Inomhus, Utomhus
Anslutningsmått ut 25 mm
EAN 5711497234216
RSK-nummer 5931159
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information

