Uponor 1881867Art.nr: 2813342
MLC-rör
75 m
Beskrivning
Art.nr: 2813342MLC-rör med svart skyddsrör och totalt 5 lager av aluminium och plast. Modellen är flexibel och har minsta böjradie 80 mm. Den utvändiga rördiametern är 20 mm och väggtjockleken är 2,25 mm.
5 397 kr
Inkl. moms
Skickas 2026-05-25
Om du vill bevaka när produkten är åter i lager behöver du acceptera cookies för marknadsföring. Klicka här för att hantera cookies.
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 2813342MLC-rör med svart skyddsrör och totalt 5 lager av aluminium och plast. Modellen är flexibel och har minsta böjradie 80 mm. Den utvändiga rördiametern är 20 mm och väggtjockleken är 2,25 mm.
Produktinformation
Uponor 1881867 är ett MLC-rör med svart skyddsrör, röret har totalt 5 lager av aluminium och plast. Modellen är flexibel och har minsta böjradie 80 mm. Utrustat med syrediffusionsspärr.
Egenskaper
Egenskaper
- MLC står för Multi Layer Composite som är ett kompositrör uppbyggt av yttre och inre PE-RT-rör med aluminiumrör däremellan
- Godkänt enligt Sintef testmetod nr 1
| Tekniska data: | |
| Längd | 75 m (levereras i ring) |
| Material innerskikt | Plast |
| Materialkvalitet innerskikt | PE-RT II |
| Material mellanskikt | Aluminium |
| Material ytterskikt | Plast |
| Materialkvalitet ytterskikt | PE-RT II |
| Antal lager | 5 |
| Utvändig rördiameter | 20 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,25 mm |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 70°C |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95°C |
| Min. medietemperatur (kontinuerlig) | 0°C |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95°C |
| Vägg råhet | 0,0004 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,025 mm/(m.K) |
| Minsta böjradie | 80 mm |
| Ytterdiameter skyddsrör (mantel) | 28 mm |
- 5-lagers MLC-rör av aluminium och PE-RT II
- Syrediffusionsspärr i rörkonstruktionen
- Godkänt enligt Sintef testmetod nr 1
- 20 mm ytterdiameter och 2,25 mm väggtjocklek
- Minsta böjradie 80 mm för smidig dragning
- 75 m rör med svart skyddsrör
Material Aluminium, Plast
Färg Svart, Vit
EAN 4021598132085
RSK-nummer 1881867
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
