Uponor 1880665Art.nr: 2813256
MLC-rör
med isolering
Beskrivning
Art.nr: 2813256Isolerade MLC-rör med syrediffusionsspärr. Röret är vitt, skyddsröret svart och isoleringen grå. Uppbyggt av ett yttre- och ett inre PE-RT-rör med ett aluminiumskikt däremellan.
8 901 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Skickas 2026-06-05
Om du vill bevaka när produkten är åter i lager behöver du acceptera cookies för marknadsföring. Klicka här för att hantera cookies.
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 2813256Isolerade MLC-rör med syrediffusionsspärr. Röret är vitt, skyddsröret svart och isoleringen grå. Uppbyggt av ett yttre- och ett inre PE-RT-rör med ett aluminiumskikt däremellan.
Produktinformation
Uponor 1880665 är isolerade MLC-rör med syrediffusionsspärr. Röret är vitt, skyddsröret svart och isoleringen grå. Uppbyggt av ett yttre- och ett inre PE-RT-rör med ett aluminiumskikt däremellan.
| Tekniska data: | |
| Längd | 75 m (ring) |
| Utvändig rördiameter | 20 mm |
| Väggtjocklek/Godstjocklek | 2,25 mm |
| Ytterdiameter skyddsrör (mantel) | 28 mm |
| Tjocklek termisk isolering | 10 mm |
| Ytterdiameter termisk isolering | 48 mm |
| Minsta böjradie | 80 mm |
| Material innerskikt | Plast |
| Materialkvalitet innerskikt | PE-RT II |
| Material mellanskikt | Aluminium |
| Material ytterskikt | Plast |
| Materialkvalitet ytterskikt | PE-RT II |
| Antal lager | 5 |
| Max. arbetstryck vid 20°C (PN) | 10 bar |
| Max. medietemperatur (kontinuerlig) | 70°C |
| Min. medietemperatur (kontinuerlig) | 0°C |
| Max. medietemperatur (momentan) | 95°C |
| Vägg råhet | 0,0004 mm |
| Längdutvidgningskoefficient | 0,025 mm/(m.K) |
- 5-lagers MLC-rör med aluminiumskikt
- PE-RT II inner- och ytterskikt
- Med syrediffusionsspärr
- Förisolerat utförande med 10 mm isolering
- 20 mm rördiameter och 75 m ring
- Max arbetstryck 10 bar vid 20°C
Material Aluminium, Plast
Färg Grå, Svart, Vit
EAN 7321500056094
RSK-nummer 1880665
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
