Mora ROCKWOOL 800 multiArt.nr: 4082300
Rörskål
Beskrivning
Art.nr: 4082300ROCKWOOL 800 multi rörskål är en skål med unik innerkärna som gör att en rörskål passar flera dimensioner. ROCKWOOL 800 MULTI är en formfast rörskål tillverkad av obrännbar, fukt- och vattenavvisande ROCKWOOL stenull.
59 kr
Inkl. moms
Skickas 2026-06-04
Om du vill bevaka när produkten är åter i lager behöver du acceptera cookies för marknadsföring. Klicka här för att hantera cookies.
Fri frakt över 999 kr*
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 4082300ROCKWOOL 800 multi rörskål är en skål med unik innerkärna som gör att en rörskål passar flera dimensioner. ROCKWOOL 800 MULTI är en formfast rörskål tillverkad av obrännbar, fukt- och vattenavvisande ROCKWOOL stenull.
Produktinformation
ROCKWOOL 800 multi rörskål är en skål med unik innerkärna som gör att en rörskål passar flera dimensioner. ROCKWOOL 800 MULTI är en formfast rörskål tillverkad av obrännbar, fukt- och vattenavvisande ROCKWOOL stenull. Den har en god tryckstyrka och formfasthet vilket ger ett bra underlag för beklädnad. Rörskålen är belagd med armerad aluminiumfolie som har ett överlapp med självhäftande tejp. Rörskålen är hellimmad. Rörskålens användningsområde är främst till värme-, kondens- och brandisolering både inom industri och VVS. Den har en effektiv isolerförmåga och fungerar också vid höga temperaturer. Produkten spirallindas med förzinkad ståltråd. Max servicetemperatur vid ullsida 250°C, max användningstemperatur ytskikt 80°C.
Termisk konduktivitet (λ-värde) 0,037 vid 50°C.
Termisk konduktivitet (λ-värde) 0,037 vid 50°C.
| Tekniska data | |
| Brandklass | A2L-s1, d0 |
|---|---|
| Densitet | 100 kg/m³ |
| Isoleringstjocklek | 20 mm |
| Längd | 1000 mm |
| Max temperatur | 250 °C |
| Pall | 378 m |
| Rördiameter | 12-18 mm |
| Typ | 800 Multi |
| Ytterdiameter | 58 mm |
Material Stenull, Aluminium, Stål
Färg Aluminium
EAN 8595108525125
Tillverkare
Tillverkares postadress
Kontakta tillverkaren Uppgifter saknas, kontakta oss för mer information
