Armacell HT/Armaflex 13X15Art.nr: 3092375
Rörisolering
cellgummi
Beskrivning
Art.nr: 3092375Cellgummiisolering för rör och tankar med höga temperaturer samt med växlande temperaturer. Isoleringen levereras i 2 meter långa slangar och har en isolertjocklek på 13 mm.
Försäljningspris: 278 kr
Inkl. moms
Finns i olika varianter
Fler än 10 st i lager | Skickas inom 24 timmar!
30 dagars öppet köp
Beskrivning
Art.nr: 3092375Cellgummiisolering för rör och tankar med höga temperaturer samt med växlande temperaturer. Isoleringen levereras i 2 meter långa slangar och har en isolertjocklek på 13 mm.
Produktinformation
Cellgummiisolering för rör och tankar med höga temperaturer samt med växlande temperaturer. Isoleringen levereras i 2 meter långa slangar och har en isolertjocklek på 13 mm. Isoleringen är tillverkad av flexibelt isoleringsmaterial med slutna celler och har en bas av UV-beständigt och oljebeständigt EPDM-gummi (elastomer).
| Tekniska data | |
| Rördiameter | 15 mm |
|---|---|
| Isoleringstjocklek | 13 mm |
| Ytterdiameter | 41 mm |
| Längd | 2 m |
| Temperaturområde | -50°C till +150°C |
| Brandklass | DL-s3,d0 |
Material Cellgummi
Diameter 15 mm
EAN 3092375
Tillverkare Armacell GmbH
Kontakta tillverkaren info.se@armacell.com

AB Tunaborgen,
Jag pratade med er kundservice och bad om rörisolering med tejp i skarven som passade dem dimensionerna jag hade då det skulle installeras på befintlig värmepump men dessa var hela så nu får vi skära isär dem och limma/tejpa
Verifierat - insamlat av Proffsmagasinet.seGert ,
Hurtigt levering
Verifierat - insamlat av Staypro.dkLennart Öberg,
Utmärkt ! Bra service från företaget. Rekommenderas !!
Verifierat - insamlat av Proffsmagasinet.se